Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Leylek göçüne saygı duruşu

06.09.2013 15:06
Google+ ile paylaş
Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi’nce her yıl leylekler için şenlik organizasyonunun yapıldığı Eskikaraağaç’ta, düzenlenen çalıştaylar meyvesini vermeye devam ediyor.

"Avrupa Leylek Köyü" ilan edilen Eskikaraağaç’ta 2011 yılında Avrupa Tabiat Mirası Vakfı tarafından geçtiğimiz Haziran ayında 9.su düzenlenen şenlik ve çalıştaya Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.’den de bir temsilci oturumlara katılmıştı. Çalıştay katılımcıları UEDAŞ’ın konuya ilgi göstermesinden memnuniyet duyduklarını ifade ederek; kurumdan, leyleklerin yaşam hakkına saygı duymasını istemişti.

Çalıştay’da  bölgede ve göç yolları üzerinde leyleklerin ölümüne neden olan, elektrik hatlarının “kuş dostu” hat olarak düzenlenmesi için UEDAŞ Bursa Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yapılması kararlaştırılmıştı. UEDAŞ konu ile ilgili duyarlılığını geçtiğimiz gün sabaha karşı, Nilüferköy, Ahmetbeyköy ve Aksungur köyleri çevresinde göç yolculuğu öncesi toplanan leylekler için  05:00-07:30 saatleri arasında elektrik kesintisi uygulayarak gösterdi.

Çavuşoğlu: "Göç yollarındaki teller izole edilmeli"

Geçtiğimiz yıl aynı bölgede birçok leyleğin göç öncesi elektrik hatlarına çarparak, öldüğünü hatırlatan Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Şazi Çavuşoğlu “UEDAŞ’ın bu yaklaşımı bizi sevindiriyor. Yıllardır yaptığımız şenliğin amacı Uluabat Gölü’nü tanıtarak bölgedeki ekolojik yapı ve çevre sorunları ile leyleklerin saygı duyulması gereken yaşam hakkına dikkat çekmekti. Umarım elektrik işletmeleri özelleşmeden önce TEDAŞ’ın, Uluabat Gölü çevresinde açık olan elektrik tellerini izoleli kablolarla değiştirdiği gibi,  bugün özel bir şirket olan UEDAŞ da  kıtalar katettikten sonra aylarca bizimle birlikte yaşayan bu sevimli dostlarımızın göç yollarındaki açık olan elektrik tellerini izoleli kabloya dönüştürür, ya da yer altına alır. Ayrıca bu bölgenin ve Nilüfer çayı dere yatağının temizlenerek koruma altına alınması gerektiğini düşünüyoruz. Böylece insanlar yüzünden ortaya çıkan leylek ölümlerini en aza indirebiliriz,” dedi.
  • Leylek göçüne saygı duruşu
  • Leylek göçüne saygı duruşu
  • Leylek göçüne saygı duruşu
  • Leylek göçüne saygı duruşu
  • Leylek göçüne saygı duruşu

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016