Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Hitler’in son 12 saati

21.10.2013 14:36
Google+ ile paylaş
Ünlü oyuncu Levent Özdilek ve Nilüfer Bıyıklı tarafından kurulan Bo Sahne, Adolf isimli ilk oyununu Nilüfer’de sahneledi.

Adolf Hitler'in Berlin'deki sığınağında geçirdiği son 12 saati konu alan oyunda, Hitler'i canlandıran Burak Sergen, Nilüfer Belediyesi Uğur Mumcu sahnesinde sergilediği performansla tiyatroseverlerin beğenisini kazandı. Yaklaşık 1.5 saat sahnede kalan ve sahneyi etkin kulanan Sergen, zaman zaman oyunu izleyicilerin arasında sürdürdü. Sergen, geçtiğimiz aylarda İstanbul’da galası yapılan oyunu "Dünyanın en nefret edilen insanının kendi ölüm kararını verirken yaşadığı iç çekişmeleri sahneye taşıdık" sözleri ile yorumlamıştı. Oyunun yazarı, aktör Pip Utton ise oyunu, "Bence tiyatronun bir çok görevi ve işlevi var. Bunlardan biri de izleyicinin karşısına çıkıldığında onların arkalarına yaslanarak oyunu izlemelerini değil, koltuklarında dikilerek bazı gerçeklerle yüzleşmesini sağlamaktır. Bazen bunu yapmanın tek yolu onları, aslında görmek istemedikleri şeylerle yüzleştirmektir ve Adolf da böyle bir oyun,"sözleri ile özetlemişti.

Oyunun sonunda seyirci ile sohbet eden ve bir anlamda oyunun kritiğini yapan Sergen, büyük kitleleri ilgilendiren kararların bazen yalnızca bir kişi tarafından alınmasını sağlayan  yönetim sistemleri sayesinde diktatörlük anlayışının bugün de bir şekilde devam ettiğini ifade etti. Bo Sahne kurucusu ve oyunun yönetmeni Levent Özdilek de oyun sonunda sahneye çıkarak seyirciyi selamladı.
  • Hitler’in son 12 saati
  • Hitler’in son 12 saati
  • Hitler’in son 12 saati
  • Hitler’in son 12 saati
  • Hitler’in son 12 saati

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016