Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Levent Cantek Nilüfer’de okurlarıyla buluştu

10.04.2015 10:47
Google+ ile paylaş
Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü’nün Edebî Kazılar etkinliğinde bu ay çizgi roman ve mizahi çalışmalarıyla tanınan Levent Cantek okurlarıyla buluştu.

Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü edebiyat dünyasının önemli isimlerini okurlarla buluşturmaya devam ediyor. Akkılıç Kütüphanesi’nde Hakan Köksal’ın sorularıyla moderatörlük yaptığı etkinlikte Levent Cantek, okurlarıyla Türkiye’de çizgi roman kültürünü tartışmaya açtı.

 

Türkiye’de çizgi roman ve mizahi çalışmalarıyla tanınan Cantek, kültür tarih projeleriyle dikkat çeken isimler arasında yer alıyor. Film ve dizi senaryolarıyla da önemli çalışmalara imza atan Cantek, söyleşide çizgi roman ile grafik roman arasındaki farkı masaya yatırdı.

Çizgi romanın gazetelerde doğan bir sanat olduğunu ifade eden Cantek, “Çizgi romanlarda her şeyi başaran, güçlü bir kahramanın hikayeleri anlatılır. Çizeri çok da önemli değildir. Örneğin Batman adlı karakteri kimin çizdiği önemli değil” şeklinde konuştu. Grafik romanlarda üreticinin kendi hikayelerini anlatmak istediğini söyleyen Cantek, “Grafik romanlarda üretici kendi kişiliklerini ortaya koymak ister. Bu tür romanlarda insan hikayesi ve psikolojisine yönelik şeyler anlatılır. Çizgi romanlarda kahramanlar hiçbir zaman ölmez, sürekli kazanırlar. Grafik romanlarda böyle bir kahramanla karşılaşmazsınız” ifadelerini kullandı.

 

Çizgi romanların serüven edebiyatına daha yakın olduğunu belirten Cantek, grafik romanların ise edebiyat ve görsel olarak sinematografiye daha yakın olduğunu söyledi.

Söyleşi sonunda Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Turgay Erdem, Levent Cantek’e

özel tasarım portresini armağan ederek teşekkür etti.

  • Levent Cantek Nilüfer’de okurlarıyla buluştu
  • Levent Cantek Nilüfer’de okurlarıyla buluştu

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016