Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Nilüfer’de Hıdrellez coşkusu

07.05.2012 17:00
Google+ ile paylaş
Nilüfer Belediyesi öncülüğünde düzenlenen geleneksel hıdrellez şenliği renkli görüntülere sahne oldu.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in de ateş üzerinden atlayıp, salıncakta sallanarak oyunlara eşlik ettiği organizasyonda, keyifli bir konser veren Eşref Vakti grubu da katılımcıları coşturdu.

Baharın gelişini müjdeleyen Hıdrellez, Nilüfer’de coşku içerisinde kutlandı. Görükle’de Nilüfer Belediyesi öncülüğünde, GÖRSİAD, GÖR-KAD, Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği katkılarıyla düzenlenen Geleneksel Hıdrellez Şenliği büyük coşkuya sahne oldu. Halk oyunları ve ateş üzerinden atlama, salıncakta sallanma gibi çeşitli etkinliklerin yapıldığı şenliğe katılan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de coşkuya ortak oldu. 

Kırıklareli Belediyesi’nin de konuk olarak katıldığı şenlikte, açılış konuşması yapan Başkan Mustafa Bozbey, Hıdrellez’in manevi değerine dikkat çekti. Baharın müjdesini paylaşırken, dostlukları da pekiştirip, kardeşlik köprüsünün temellerini sağlamlaştırdıklarını kaydeden Bozbey, “Hıdrellez, hiç şüphesiz ki, Türk kültürü içinde yozlaşmamış, canlılığını koruyan geleneklerden biridir. Hıdrellez geleneği, bir bayram olarak bütün Türk dünyasında coşkuyla kutlanıyor. Gül ağacının altına bırakılan dileklerde daha çok mutluluk, sevda, daha refah bir dünya hayalleri çağlıyor. Umut insanın ekmeği… Ortak bir bayramda herkes kendi gelenek ve göreneklerini barış ve kardeşlik içerisinde yaşıyor, umarım tüm güzel dilekler gerçek olur,” dedi. 

Şenliğe katkı sunan sivil toplum örgütü temsilcilerinin de konuşmalarının ardından Nilüfer Halk Dansları Topluluğu yaptığı gösterilerle katılımcıları coşturdu. Şenliğin finalini ise Eşref Vakti yaptı. Son dönemde tarzları ve sahne performanslarıyla dikkat toplayan Eşref Vakti grubu seslendirdiği şarkı ve türkülerle ayakta alkışlandı. Zeki Müren ve daha bir çok ünlü sanatçı ve bestekarın eserlerine de yer veren grup, Nilüferlileri hareketli türkülerle de coşturdu.
  • Nilüfer’de Hıdrellez coşkusu
  • Nilüfer’de Hıdrellez coşkusu
  • Nilüfer’de Hıdrellez coşkusu
  • Nilüfer’de Hıdrellez coşkusu
  • Nilüfer’de Hıdrellez coşkusu
  • Nilüfer’de Hıdrellez coşkusu
  • Nilüfer’de Hıdrellez coşkusu

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016