Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Tiyatronun kalbi Nilüfer’de atacak

21.03.2016 11:25
Google+ ile paylaş
Nilüfer Belediyesi’nin her iki yılda bir gerçekleştirdiği Tiyatro Festivali için geri sayım başladı. Bu yıl “Seyirci Kalma” sloganı ile duyurusu yapılan 5. Nilüfer Tiyatro Festivali, 27 Mart-28 Nisan tarihleri arasında 100 gösterime sahne olacak.

Sloganı, “Seyirci Kalma” olarak belirlenen 5. Nilüfer Tiyatro Festivali, onlarca oyunu tiyatro tutkunları ile buluşturmaya hazırlanıyor. Türkiye’den ve yurtdışından ünlü oyunları izleyicinin karşısına çıkaracak olan 5. Nilüfer Tiyatro Festivali’nin biletleri hafta sonunda satışa çıktı. Gişelere akın eden tiyatro severler bazı oyunların biletlerini ilk günden tüketti.

 

32 günde 100 gösterim

27 Mart-28 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan festival çok yoğun bir programla izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Her iki yılda bir yapılan festivalde bu yıl, 32 günde 100 gösterim gerçekleştirilecek.

 

Engin Alkan’ın Supervisor’lığında Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın müzikli galası ile açılacak olan festivalin ilk geceki programı müzikal şarkılarından oluşuyor. Solistler Bilkent Üniversitesi öğrencileri, Nilüfer Belediyesi “Tiyatro”nun genç oyuncuları, Başak Zengin Kayabınar ve ünlü oyuncu, yorumcu Zuhal Olcay olacak.

 

49 topluluk sahne alacak

Bursa, Türkiye ve yurtdışından 49 topluluğun sahne alacağı 5. Nilüfer Tiyatro Festivali’nde bunların dışında iki konser, bir sergi ve yedi atölye yapılacak. Nâzım Hikmet Kültürevi, Sanat Mahal Sahnesi, Uğur Mumcu Sahnesi, Konak Kültürevi, Serdar Şafak Sahnesi, Nâzım Hikmet Kültürevi 2. kat, Suare Performans Salonu, Merinos AKKM, Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu Sahnesi oyunların izlenebileceği mekânlar olacak.

 

Birbirinden değerli oyunların sahneleneceği festivalde 27 Mart’ta yapılacak müzikli galanın ardından 28 Mart’ta Bizim Tiyatro  “Yargı”  ile izleyici karşısına çıkacak. Festivalde sahnelenecek oyunlar arasında Tiyatro Kedi’den  “Müfettiş”, Tiyatro İstanbul’dan “Anlatılan Senin Hikâyendir”, Dostlar Tiyatrosu’ndan “Bir Delinin Hatıra Defteri” Ankara Devlet Opera ve Balesi’nden “Hamlet”, Moda Sahnesi’nden “En Kısa Gecenin Rüyası” Ankara Sanat Tiyatrosu’ndan “Tesadüfen Kadın”, Altıdan Sonra Tiyatro’dan “Yalınayak Müzikhol”, Tatbikat Sahnesi’den Woyzeck Masalı yer alıyor.

 

Ayrıca yurtdışından da çok sayıda ünlü oyun izleyici karşısına çıkacak. Bu oyunlar arasında Finlandiya’dan The Theatre of Black and White Theatre ile Estonya’dan Polygon Theatre tarafından sergilenecek  “Bir Delinin Hatıra Defteri”,  Polonya’dan Teatr Roz Rywki tarafından sahnelenecek Deli Dumrul, Azerbaycan Devlet Akademik Milli  Dram Tiyatrosu’nun sahneleyeceği Teleskope, Gürcistan Liberty Theatre’ın  sergileyeceği Otomatik Portakal gibi oyunlar da var. Festival’de bu yıl, ana akım tiyatro toplulukları dışında,  yeni, genç ve alternatif bakışla sergilenen oyunlar da yer alacak.

 

Bozbey: En sağlam dayanağımız sanat, özellikle tiyatro

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, festivalle ilgili yaptığı açıklamada, “Ülkemizin ne yazık ki içinden geçtiği bu kara günlerde, hayatı olduğu gibi kabul etmeyen, sorgulayan, değiştirmek için çaba harcayan hepimizin en sağlam dayanağı; sanat ve özellikle tiyatro” ifadelerini kullandı. Başkan Bozbey, “Seyirci Kalma” sloganıyla gerçekleştirilecek olan Festivalin,  geçmiş yılların deneyimi ve tiyatro severlerin talepleri doğrultusunda daha güçlü, daha yoğun bir program içerdiğini belirtirken, 5. Nilüfer Tiyatro Festivali, ülkemizin en önemli tiyatrolarının yanı sıra yurtdışından da çok önemli tiyatro topluluklarını Nilüfer’e getiriyor. Sadece tiyatro değil, konserler, atölyeler ve sergiler de festivali zenginleştiriyor” dedi.

 

Festival çerçevesinde, 5 TL ile 30 TL arasında değişen bilet fiyatları ile oyunları izleyebilecek olan tiyatro severler biletleri sahnelerin gişelerinden ve internetten temin edebilirler. Ayrıca, Festival programı www.nilufertiyatrofestivali.com adreslerinde yayınlanıyor.

 

  • Tiyatronun kalbi Nilüfer’de atacak
  • Tiyatronun kalbi Nilüfer’de atacak

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016