Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’na büyük alkış

15.04.2016 17:22
Google+ ile paylaş
5. Nilüfer Tiyatro Festivali’nde “Kim Var Orada: Muhsin Bey’in Son Hamlet’i” ile sahne alan Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu performansıyla büyük alkış aldı.

5. Nilüfer Tiyatro Festivali birbiriden değerli oyunları ağırlamaya devam ediyor. Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu da festivalde “Kim Var Orada: Muhsin Bey’in Son Hamlet’i” isimli oyunla yer aldı. Nazım Hikmet Kültürevi’nde sergilenen oyuna tiyatro tutkunlarının ilgisi büyüktü.


Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu oyuncularının yazıp yönettiği “Kim Var Orada: Muhsin Bey’in Son Hamlet’i”nde Cüneyt Yalaz, İlker Yasin Keskin ve Banu Açıkdeniz rol alıyor.


“ Kim Var Orada?”,  2. Mes¸rutiyet sonrasında, Muhsin Ertugˆrul'un Darülbedayi’de genel sanat yönetmenligˆi görevini üstlendigˆi yıllara kadarki geçis¸ dönemini konu edinen tarihsel biyografik bir oyun. Osmanlı’dan Cumhuriyet’in ilk dönemlerine uzanan bu büyük kültürel­politik dönüs¸üm, kültürel çogˆulcu bir perspektif ekseninde tarihsel kos¸ulları içerisinde degˆerlendiriliyor. Oyunda Vahram Papazyan karakteri vesilesiyle Ermeni tiyatrocularımızın mirasıyla bir hesaplas¸ma konu ediliyor. Latife Hanım karakteri sayesinde de Müslüman kadınların sahneye çıkıs¸ı hakkındaki mitler sorgulanıyor.

 

Oyun tarihsel belgelere yaslandıgˆı kadar, belgelerden yola çıkılarak kurgulanmıs¸ sahneler ve tamamıyla hayal ürünü kars¸ılas¸maları da içeriyor.

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016