Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Tiyatro sahnesinde “Yalınayak Müzikhol”

25.04.2016 11:00
Google+ ile paylaş
5. Nilüfer Tiyatro Festivali bu defa bir müzikholü sahneye taşıdı. Nostaljik bir yaklaşımla geçmiş yıllarda kalan müzikhol gösterilerini sahneye getiren Yalınayak Müzikhol, içinde barındırdığı öykülerle topluma ayna tutuyor.

Son haftasına giren 5. Nilüfer Tiyatro Festivali bu defa bir müzikhole sahne oldu. Altıdan Sonra Tiyatro, Yalınayak Müzikhol ile seyircilere kahkaha dolu bir gece yaşattı. Nazım Hikmet Kültürevi’nde seyirci karşısına çıkan Yalınayak Müzikhol nostaljik bir yaklaşımla geçmiş yıllarda kalan müzikhol gösterilerini getiriyor sahneye. Kentsel dönüşüm nedeniyle ortada kalan müzikholcüler, günümüz Türkiye’sindeki vahşi kapitalizmin kentsel dönüşüm bahanesiyle sadece binaları, tiyatro salonlarını yerle bir etmenin yanı sıra, daha da önemlisi toplumsal, sanatsal, ahlaki değerleri de acımasızca ayaklar altına alıp çiğnemesini simgeliyor. 


Müteahhitlikten başka iş yapamayan mesleksiz kapitalistlerin geride bıraktığı enkazın içinden molozları aralayıp gün ışığına çıkan müzikholcüler, geçmişin naif yapımlarına satirik bir dille yeniden can suyu veriyor. Tükenmiş ayların kırpılıp yıldız yapılması misali, ışığı solan düşkün müzikhol yıldızlarının son antresi olan tuvaletçi kadın imgesi, eğlence dünyasının olduğu kadar toplumumuzun çizdiği eğriyi de yansıtıyor. Büyük ilgiyle izlenen şarkılı, türkülü danslı oyunun sonunda seyirciler Altıdan Sonra Tiyatro ekibini ayakta alkışladı.

 

Gülhan Kadim: Bu oyun çok değerli

 

Oyunculardan Gülhan Kadim bir ekip çalışması yaptıkları müzikholde herkesin kendi metnini yazdığını söyledi. Yalınayak Müzikhol’un kendileri için ayrı bir önemi olduğunu belirten Şeşen, “Çalışmalara Tomris İncer ile yola çıkmıştık. Ancak Tomris İncer 6 ay önce aramızdan ayrıldı, o da oynayacaktı oyunda. Dolayısıyla o süreç bizim için vedalaşma süreci oldu, hem de hala beraber oynuyormuşuz hissi devam ediyor. O yüzden ekipteki herkes için bu oyun çok değerli” dedi.
  • Tiyatro sahnesinde “Yalınayak Müzikhol”
  • Tiyatro sahnesinde “Yalınayak Müzikhol”
  • Tiyatro sahnesinde “Yalınayak Müzikhol”

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016