Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Şiir tutkunları Dünya Şiir Günü’nde buluştu

22.03.2017 10:02
Google+ ile paylaş
Dünya Şiir Günü Bursa’da, Nilüfer Belediyesi ve Bursa Yazın ve Sanat Derneği iş birliğiyle düzenlenen etkinlikte kutlandı. Etkinlikte Şair C. Hakkı Zariç’e, BUYAZ Şiir Onur Ödülü verildi.

Dünya Şiir Günü, Nilüfer Belediyesi katkılarıyla Bursa Yazın ve Sanat Derneği (BUYAZ) tarafından Nâzım Hikmet Kültürevi’nde gerçekleştirilen etkinlikte kutlandı. Etkinliğe Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü ve BUYAZ Başkanı Güney Özkılınç, Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürü Şafak Pala, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp ile Hilmi Haşal, Nuri Demirci gibi çok sayıda şair ve şiir tutkunu katıldı.

Dünya Şiir Günü, Şair Şaban Akbaba’nın, Egemen Berköz’ün kaleme aldığı Dünya Şiir Günü Bildirisi’ni okumasıyla başladı. BUYAZ Başkanı Güney Özkılınç’ın açılış konuşmasını yapmasının ardından etkinliğe onur konuğu olarak katılan C. Hakkı Zariç ile Süreyya Akçay ve Yusuf Yağdıran söyleşi gerçekleştirdi.

 

“ŞİİRİ KİŞİSEL VE TOPLUMSAL TRAJEDİLER BESLER”

 

BUYAZ Şiir Onur Ödülü’ne layık görülmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren C. Hakkı Zariç, alınan ödüllerin şaire yeni sorumluluklar yüklediğini ifade etti. Şair ve okur arasında hiyerarşik bir mesafe olmadığını kaydeden Zariç, “Şairi aslında okur nitelendirir. Yazmak cüret etmektir. Şiiri kişisel ve toplumsal trajediler besler. Edebiyat, insana farklı bir gerçeklik kazandırıyor. Edebiyat, hayatı size katlanabilir kılarken, gerçeklerin katılığını da gösterir” dedi.

İnsanın edebiyattan kaçamayacağını söyleyen Zariç, “Kendinden kaçarsan edebiyata sığınabilirsin. İnsan nereye giderse gitsin hisleri, alışkanlıkları, duyguları da yanında götürür. Yani insan edebiyat ve şiirden kaçamaz” diye kaydetti. Söyleşi sırasında şiir okuyan Zariç, kitapları üzerine sorulan soruları da yanıtladı.   

Söyleşinin ardından Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü, BUYAZ Başkanı Güney Özkılınç ile Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürü Şafak Pala, Zariç’e BUYAZ Şiir Onur Ödülü’nü verdi. Dünya Şiir Günü etkinliğinde Nilüfer Kent Konseyi Melih Elal Okuma Grubu üyeleri ile Bursa’da yaşayan şairler, şiir okuyarak geceye renk kattı. 

  • Şiir tutkunları Dünya Şiir Günü’nde buluştu
  • Şiir tutkunları Dünya Şiir Günü’nde buluştu
  • Şiir tutkunları Dünya Şiir Günü’nde buluştu

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016