Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Bozbey: Atatürk ilkelerini her eve sokabilseydik bugün bu durumda olmazdık

18.10.2017 10:37
Google+ ile paylaş
Başkan Bozbey, okullarda bugüne kadar Atatürk’ün yazar yönünün öğretilmediğini belirterek, “Cumhuriyetin değerlerini, Atatürk’ün ilke ve devrimlerini her eve sokmayı başarabilseydik bugün yaşadığımız sıkıntıların hiçbirini yaşamazdık” dedi.

Nilüfer Belediyesi, Dil Derneği Bursa Temsilciliği iş birliğiyle Türk Dil Bayramı’nın 85’inci yıldönümü ve Söylev’in (Nutuk) okunmasının 90’ıncı yıldönümü nedeniyle Nilüfer Dernekler Yerleşkesi’nde etkinlik düzenledi. Katılımın yoğun olduğu etkinlikte Türk Dil Derneği Bursa İl Temsilcisi Pelin Yılmaz’ın yanı sıra Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda vatandaş yer aldı.


Konuşmasında Atatürk’ü okullarda askeri deha olarak okuttuklarını söyleyen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Bize insan Atatürk’ü hiç öğretmediler. Atatürk’ün kültürel, sosyal, yazar yönünü öğretmediler. Geometri kitabı yazdığını birçok insan bilmiyor. Atatürk’ün 1919-1927 yıllarını anlatan Söylev kitabını Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki her eve sokmanın yollarını aramış olabileceğini düşünüyorum. Bugün biz Cumhuriyetin değerlerini, Atatürk’ün ilke ve devrimlerini bugün her eve sokmayı başarabilseydik bugün yaşadığımız sıkıntıların hiçbirini yaşamazdık. Burada hepimizin bir parça da olsa sorumluluğu var. Hiç kimsenin bu sorumluluktan kaçmaması gerekiyor” dedi.


Bugün yaşananları Atatürk’ün 1920’li yıllarda görüp Nutuk kitabına yazdığını belirten Bozbey, “Atatürk’ü sadece kendi yazarlarımızdan değil, özellikle de dışarıdaki yazarlardan okudukça çok daha seviyorsunuz ve çok daha güçlü bir lidere sahip olmanın gururunu yaşıyorsunuz. Bunun farkında olmayan bir toplumun bu hale gelmesi hakikaten hepimizi düşündürmesi gereken bir durum. Biz Nilüfer Belediyesi olarak yıllardır bu konuyu mümkün oldukça geniş kitlelerle paylaşmaya çalışıyoruz. Okunması için paylaşıyoruz. İnsanların okudukça ders çıkartması, bilinçlenmesi için çabalıyoruz. Şu bir gerçek ki cumhuriyetimizin değerlerini anlamak için Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamak gerekir” ifadelerini kullandı.
  • Bozbey: Atatürk ilkelerini her eve sokabilseydik bugün bu durumda olmazdık

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016