haber

Girişimci adaylarına sertifika

Nilüfer Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü İş ve Meslek Edindirme Bürosu ve KOSGEB iş birliğiyle düzenlenen ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ tamamlandı. 19-22, 26-29 Eylül tarihleri arasında iki grup halinde düzenlenen eğitimi başarıyla tamamlayan 58 kursiyere sertifikaları düzenlenen törenle verildi.


Nilüfer Belediyesi Halk Evi Basın Toplantı Odası’nda gerçekleştirilen törende konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, kurslara katılarak sertifika almaya hak kazanan kursiyerleri kutladı. Yıllardır KOSGEB ile ortak projelere imza attıklarını kaydeden Başkan Bozbey, “Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri işsizlik. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan rakamlara göre, Türkiye’de işsizlik oranı, yüzde 10,7. Bu durum, ne yazık ki her yıl, işsizler ordusuna binlerce insanın katılmasıyla artan bir seyir izliyor. Nilüfer Belediyesi olarak, İş ve Meslek Edindirme Büromuz aracılığıyla 2011 yılından bu yana, bireylerin girişimciliğini destekleyen, kendi işlerinin sahibi olmalarını sağlayan eğitimler düzenliyoruz. Bu eğitimlerde paydaşımız da, KOSGEB Bursa Şube Müdürlüğü. Bu yıl KOSGEB iş birliğiyle toplam 60 kişiye, 30’ar kişilik iki gurup halinde eğitim düzenledik.

Sadece Nilüfer’den değil, diğer ilçelerden de başvuran 200’e yakın adaydan ön testi geçenler eğitimlere katılmaya hak kazandı” dedi. Eğitimler sonunda kendi işyerini açan kursiyerleri görmenin mutluluk verici olduğunu ifade eden Bozbey, “İnanıyorum ki, burada bugün sertifika alan hepiniz, bizlere bu gururu, sevinci yaşatacaksınız. Yolunuz açık olsun, hayırlı kazançlarınızla hem kent, hem ülke ekonomisine katkınız bol olsun” diye konuştu.


“KOSGEB  HER ZAMAN DESTEĞE HAZIR”


KOSGEB Bursa Şube Müdürü Erkan Güngör de iş birliğinden dolayı Nilüfer Belediyesi’ne teşekkür ederek çalışmaları hakkında bilgi verdi. Amaçlarının girişimcilere destek olmak olduğunu söyleyen Güngör şöyle konuştu:  “Nilüfer Belediyesi ile 2011 yılından bu yana girişimcilik eğitimi veriyoruz. Bursa’da bu yıl genel olarak 530 girişimciye destek vermişiz. Bu 530 girişimci bizden 10.7 milyon TL hibe desteği almış. Bizden destek almak zor değil. KOSGEB olarak her zaman destek vermeye hazırız. Devlet girişimciyi desteklemek istiyor. İnanıyorum ki hepiniz iş kuracaksınız ve biz de destek vererek yanınızda olacağız. İşletme açtığınızda size 2 bin TL destek vereceğiz. Erkeklerde yüzde 60, kadınlarda yüzde 80 hibe destek oranımız var. Yeter ki siz hayallerinizin peşinde koşun, biz ise her türlü desteğe hazırız.” Konuşmaların ardından Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile KOSGEB Bursa Bölge Müdürü Erkan Güngör kursiyerlere sertifikalarını verdi. Başkan Bozbey ayrıca KOSGEB Bölge Müdürü Erkan Güngör ve eğitmen Sevi Yumuk Tonak’a da  teşekkür belgesi verdi.