Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Nilüfer Dernekler Yerleşkesi kapılarını açtı

05.12.2012 17:00
Google+ ile paylaş
Nilüfer Belediyesi 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nde yine örnek bir projeye imza atarak, Nilüfer Dernekler Yerleşkesi’nin açılışını gerçekleştirdi. 20 derneğin ofisinin yer aldığı yerleşkede, oluşturulacak olan ortak sekreterya ile 140 derneğin aynı çatı altından toplanması hedefleniyor.Nilüfer Belediyesi Dernekler Yerleşkesi’nin açılışını yaparak, gönüllü çalışmalara verdiği desteği bir kez daha somutlaştırdı. Beşevler Konak Mahallesi’nde, Konak Pazaryeri alt katında hizmet verecek olan Dernekler Yerleşkesi görkemli bir açılışa sahne oldu. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in yanı sıra açılışa, CHP Bursa İl Başkanı Metin Çelik, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin, CHP Bursa eski Milletvekili Kemal Demirel, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, Nilüfer Belediye Meclisi üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı. 
Törende, Yerleşke Sorumlusu Orkun Yağcı ve Konak Mahalle Muhtarı Hale Çağan’ın konuşmalarının ardından Başkan Mustafa Bozbey söz aldı. 5 Aralık Dünya Gönüllülük Günü’nün önemine değinen Başkan Mustafa Bozbey, kurum olarak kenti yönetirken, tüm seslere kulak verdiklerini belirtti. 
Demokrasiyi Nilüfer’e yerleştirmenin, çabasını ortaya koyduklarını ifade Bozbey, “Gönüllülük esasına göre faaliyet gösteren dernekleri destekliyor, projelerinde omuz omuza bir duruş sergiliyoruz. Dünya Gönüllüler Günü çerçevesinde yıllardır kentimizde yürüttükleri özverili çalışmalarla, topluma değerli katkılar sunan, demokrasimizin vazgeçilmez unsuru olan derneklerimiz için Nilüfer Dernekler Yerleşkesi’ni açıyoruz. Nilüfer Dernekler Yerleşkesi, bin 700 metrekare kapalı alanıyla derneklerimizin tüm gereksinimlerini karşılayabilecek. Yerleşkemizde 2 konferans salonu, 4 toplantı salonunun yanı sıra 14 kişilik bir uygulama mutfağı ve bir de kafeterya yer alıyor” dedi. 
 Nilüfer Dernekler Yerleşkesi’nin birçok derneğe hizmet edeceğine değinen Bozbey, “Şu anda 20 derneğin ofisi bulunuyor. 120 evrak dolabı, 130 posta kutusunun yanı sıra derneklerimiz burada personel ve kendilerine ait telefon gibi iletişim olanaklarına sahip olacak. Kısaca, Nilüfer Dernekler Yerleşkesi, derneklerimiz için bir buluşma noktası olacak. Onlara ulaşabilmek de artık daha kolay ve tek noktadan mümkün hale gelecek.  Derneklerimiz büyük ilgi gösterdi, her birine çok teşekkür ederim. Bu proje birçok ihtiyacı karşılayacak. Bu mekan sayesinde derneklerimiz güç birliği oluşturacak. Türkiye’de örneği olmayan bir projeye daha imza atarak hizmete sunduğumuz için çok mutluyum” diye konuştu. 
CHP Bursa İl Başkanı Metin Çelik de sivil toplum örgütlerinin önemine değinerek, önemli bir projeye imza attığından dolayı Başkan Bozbey’i kutladı. 
Açılış konuşmalarının ardından Başkan Bozbey ve davetliler açılış kurdelesini kesti. Başkan Bozbey ve misafirler dernek ofislerini tek tek ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Açılışın ikramlarını da hazırlayan Bursa Profesyonel Aşçılar ve Pastacılar Derneği tarafından çeşitli yemek kurslarının organize edileceği 14 kişilik uygulama mutfağında günün anısına pasta kesildi. 

KADINA SEÇME SEÇİLME HAKKI
Dernekler yerleşkesinin tanıtımının ardından ise Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 78. yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. 1949 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk üniversite mezunu kadınları tarafından kurulan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin, “çağdaş eğitimi yaygınlaştırmak, Türkiye’de eğitimli kadın sayısını artırmak, kız öğrencilere yönelik siyasette ve karar mekanizmalarında kadın konulu eğitim programları düzenlemek ana hedefleri ile hizmet ettiğini” hatırlatan Şube Başkanı Gülnur Üçel, kadına seçme  ve seçilme hakkının tanındığı 1935 genel seçimlerindeki tabloya göre  Türkiye’nin dünyada ikinci sırada yer aldığını anımsattı. Üçel, ancak 2012 yılında Türk kadınının siyasette konumuna bakıldığında 135 ülke arasında 98. sıraya gerilediğini belirtti. “Eğitim sorunu, 4 + 4 + 4 ya da kıyafet özgürlüğü ile değil, eğitimde kalitenin ve fırsat eşitliğinin sağlanması ile çözümlenebilir” diyen Üçel, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği üyeleri olarak eğitimde, istihdamda, yönetimde, siyasette eşit sayıda yer almak için mücadeleye devam edeceklerini belirtti.
  • Nilüfer Dernekler Yerleşkesi kapılarını açtı
  • Nilüfer Dernekler Yerleşkesi kapılarını açtı
  • Nilüfer Dernekler Yerleşkesi kapılarını açtı
  • Nilüfer Dernekler Yerleşkesi kapılarını açtı
  • Nilüfer Dernekler Yerleşkesi kapılarını açtı
  • Nilüfer Dernekler Yerleşkesi kapılarını açtı
  • Nilüfer Dernekler Yerleşkesi kapılarını açtı
  • Nilüfer Dernekler Yerleşkesi kapılarını açtı

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016