Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Savaşı körükleyenlere ibretlik kareler

24.03.2013 17:00
Google+ ile paylaş
Fotoğraf sanatçısı Niko Guido'nun Bizi Rahat Bırakın adlı sergisi Konak Kültürevi'nde açıldı.

Çektiği fotoğraflarla savaş karşıtı projesi Bizi Rahat Bırakın sergisini oluşturan Niko Guido, birçok kent ile eş zamanlı olarak Bursa'da Konak Kültürevi’nde sergi açtı.

Guido 2010-2011 yıllarında Ürdün'ün başkenti Amman'da bir hastanede, Irak Savaşı sırasında ve sonrasında patlayan bombalardan yaralanıp plastik cerrahi ameliyatları geçirmiş Iraklıların portre fotoğraflarını çekti. Savaşın, sivillerin hayatını nasıl etkilediğini göstererek, "Savaşa hayır, barışa evet" demeyi amaçlayan Guido, portre fotoğraflarını çektiği 24 kişiden, kendilerini anlattıkları beş dakikalık ses kayıtları da aldı. Savaş öncesi ve savaşın ardından, yaşamlarındaki değişimi anlatan her bir portre sahibinin sözleri, hem yazılı hem sözlü olarak fotoğrafların yanında Konak Kültürevi'nde sanatseverlerin izlenimine sunuldu.  

Türkiye'de ve dünyada toplam 26 kentte eş zamanlı olarak açılan serginin Bursa ayağını organize eden Photo Life Fotoğraf Merkezi yetkilileri İzzet Taştanoğlu ve Akif Yiğit savaşın çirkin yüzünü tüm çıplaklığı ile gözler önüne seren böylesine büyük ve anlamlı bir organizasyonda yer almaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek serginin Bursalılar'la buluşmasına olanak sağlayan Nilüfer Belediyesi'ne teşekkürlerini ilettiler.

Sergiyi gezen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, "Savaşın insanların hayatını nasıl değiştirdiğini ortaya koyan bu kareler çok etkileyici. Özellikle savaşın çirkin yüzünü görmek istemeyenlerin, bugün dahi Suriye’deki savaşı körükleyenlerin sergiyi dikkatle izlemesi gerekiyor. Bu çalışma ile barış içinde dünya umutlarımızı yenilerken, karanlık yüreklere bir kez daha da barışın aydınlık çağrısını iletiyoruz," diye konuştu.

Birçok milletten yüzlerce gönüllünün çalışmalarıyla gerçekleştirilen dünyanın en büyük fotoğraf sergisi özelliğini taşıyan Bizi Rahat Bırakın bir hafta boyunca  Konak Kültürevi'nde izlenime açık olacak. Serginin Irak Savaşı'nın başlamasının 10 yılında, Türkiye'de ve dünyada aynı anda mümkün olduğunca çok kişiye ulaşması hedefleniyor.
  • Savaşı körükleyenlere ibretlik kareler
  • Savaşı körükleyenlere ibretlik kareler
  • Savaşı körükleyenlere ibretlik kareler
  • Savaşı körükleyenlere ibretlik kareler
  • Savaşı körükleyenlere ibretlik kareler

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016