Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Daha fazla eşitlik, daha fazla temsiliyet

19.06.2013 17:00
Google+ ile paylaş
Van Büyükşehir Belediyesi ile Toplum ve Hukuk Araştırmalar Vakfı (TOHAV) tarafından Yerel Yönetimler Konferansı düzenlendi. Konferansın en önemli konularından birini ise "yerel yönetimlerde kadının temsiliyeti" oluşturdu.

Konferansa katılan Bursa Nilüfer Belediyesi Eşitlik Birimi Sorumlusu Canan Kızılaltun, ayrıntılı sunum yaparak sorun ve çözüme ilişkin analizlerini aktardı. Kızılaltun, yerel yönetimlerde eşitlik için kotaların önemli olmasına rağmen, bunun geniş çaplı uygulanamadığını söyledi.

Kadınların aktif siyaset yapabilmeleri için kota uygulanması gerektiğini vurgulayan Kızılaltun, ancak bu şekilde kadın temsilinin sağlanabileceğini aktardı. Belediyelerde seçilmişlerin içerisindeki yönetimde kadın temsilcilerinin azlığını dikkat çeken Kızılaltun, "Yönetimler belediye hizmetlerini belirlerken kadınları düşünmeden hareket etmeye ve belirlemeye sebep oluyor. Bu yüzden kadın temsili belediyelerde çok önemli. Kota uygulaması gibi bir takım eklemeler ile bu meselenin halledileceğini düşünüyorum. Eşit komisyonları ve eşitlik komisyonları bu konular üzerinde çalışıyor. Buradaki konferansta da deneyimleri konuşarak daha fazla nasıl kadınları yerel yönetimlere kazandırmayı hedefliyoruz,” diye konuştu.
  • Daha fazla eşitlik, daha fazla temsiliyet
  • Daha fazla eşitlik, daha fazla temsiliyet

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016