Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

''Dünya bizden yardım bekliyor''

16.01.2013 17:00
Google+ ile paylaş
Dünyadaki iklimsel değişimin en büyük etkisinin insan kaynaklı sera gazlarından olduğunu belirten Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Kurnaz, atılacak her adımın dünyaya az da olsa yardım olacağını söyledi.

Nilüfer Kent Konseyi Uludağ Çalışma Grubu, dünya ve insanlığı ilgilendiren güncel bir konuyu daha ele aldı. Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Kurnaz ile Nilüfer Belediyesi Dernekler Yerleşkesi’nde bir araya gelen üyeler, iklim değişikliği hakkında bilgi edindi. 

Dünyanın iklimsel olarak her geçen yıl kötüye gittiğini ifade eden Kurnaz, son 140 yılda sıcaklık ortalamasının arttığını ifade etti. Dünyanın büyük ihtimalle artık bir daha buzul çağına girmeyeceğini ifade eden Kurnaz, “Gene kar yağdığı günler olacak, gene nice soğuk günler yaşayacağız ama adım adım daha sıcak bir dünyaya doğru gidiyoruz. Soğuk bir dünyaya daima çare bulabilirdik ama daha sıcak ve suyun azaldığı bir dünya tüm insanlar için daha zor yaşanılabilecek bir yer. Bu gidişi durdurmak için bizim atacağımız her adım küçük de olsa dünyaya yardımdır,” dedi. 

İklim alanında çalışan iki grup bilimci olduğuna dikkati çeken Levent Kurnaz, “Büyük çoğunluğu oluşturan birinci grup; bildiğimiz usulde çalışmaları için üniversiteden ve devletten destek alan bilimciler, küçük bir azınlık olan ikinci grup ise çalışmaları için özel sektörden destek alan bilimciler. Destek veren özel sektör kuruluşlarının başında petrol ve kömür şirketleri geliyor. Bağımsız kaynaklardan destek alan bilimsel çalışmaların neredeyse tümü iklim değişikliğinin insan kaynaklı sera gazlarının atmosfere salınmasından meydana geldiğini söylerken, petrol ve kömür şirketleri tarafından desteklenen çalışmaların büyük kısmı iklim değişikliğinin başka sebepleri de olabileceğini göstermeye çalışıyorlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu, her iki grubun da iklim değişikliğinin varlığını kabul ediyor olmasıdır. İki grup arasında kesin bir uzlaşmaya varılamıyor olsa da, iklim değişikliğinin en büyük nedeninin yüzde 90 ihtimalle insan kaynaklı sera gazlarından olduğu söylenebiliyor,” diye konuştu. 

  • ''Dünya bizden yardım bekliyor''
  • ''Dünya bizden yardım bekliyor''
  • ''Dünya bizden yardım bekliyor''

Popüler Haberler

Kültür ve Sanat Kenti
Sokağın Aynası Orhan Kemal Sempozyumu yazar ve sanatçıları buluşturacak
28.11.2017
Kültür ve Sanat Kenti
Doğada bulduğu objeleri sanat eserine çevirdi
30.11.2017
Nilüfer Belediyespor
Nilüfer Belediyespor’a bisiklette iki madalya
18.05.2016