Nilufer Belediyesi Telefonu 444 1603

Nilüfer'in Müzeleri Sanal Tur

NİLÜFER EDEBİYAT MÜZESİ
İki katlı bir Anadolu evinin restore edilmesiyle 19 Mart 2018 tarihinde ziyarete açılan Nilüfer Edebiyat Müzesi, Cumhuriyet dönemi ve günümüz yazın dünyasının değerlerini bir araya getiriyor. Şair, yazar ve edebiyatçılarımızın büyük özen, sevgi ve saygı ile derlenen şahsi eşyalarını, – kalemler, kâğıtlar, gözlük ve defterler –, yapıtlarının doğumunu imleyen taslak ve müsvedde notları, fotoğraflarını ve imzalı ve ilk baskı kitaplarını sizlerle buluşturuyor. Nilüfer Edebiyat Müzesi ahşap kapısını araladığınızda sizi iki ayda bir değişen, geçici bir tema sergiyle karşılıyor. Her sergi bir yazarın, izi kalmış bir dönemin, edebiyatımıza yön vermiş bir uğraşının yeni bir okuması. Üst katta ise müzenin koleksiyon sergisi kapsamında 185 yazar ve şairin elyazmaları, kitap eskizleri, daktiloları ve gözlük, kalem, pipo gibi kişisel eşyaları karşılıyor. 
Mektuplar, gazete nüshaları, elyazmaları, ilk baskı kitaplar, üzerine not düşülmüş defterler gibi çekmecelerde özenle saklanmış kıymetli dünyalar, taş ve kerpiçten yapılmış bu mütevazı Anadolu evinin odalarında keşfedilmeyi bekliyor. 

NİLÜFER LITERATURE MUSEUM 
Nilüfer Literature Museum brings together the valuables of literature from the Republican era and todays world since opening doors on 19 March 2018, after the restoration of a two-story Anatolian- style house. The museum presents Poets and Authors carefully collected personal belongings (pens, papers, glasses, notebooks), draft notes marking the birth of their works, and autographed first edition books. When you open the wooden door of the museum, you are welcomed with a themed exhibition that changes every two months. Every single exhibition offers a new reading of authors, time traces, and works that shaped our literature. On the upper floor, manuscripts, drafts, sketches, typewriters, glasses, pens, pipes, and many other items of 185 authors are exhibited as part of the museums collection. Precious worlds carefully hidden in drawers such as letters, newspaper copies, handwritten notebooks, first editions are waiting to be discovered in the rooms of this modest Anatolian style house made of stone and adobe.


NİLÜFER FOTOĞRAF MÜZESİ
Kapılarını 7 Ekim 2017 tarihinde açan Nilüfer Belediyesi Fotoğraf Müzesi, bir kültür köyü olarak tarihsel geçmişini doğa ile bütünleştiren Misi’de (Gümüştepe Mahallesi), köy meydanına bakan en güzel Anadolu evi yapılarından birinde fotoğrafın öyküsü, fotoğrafçılığa ait teknik bilgiler, dünyada ve ülkemizde fotoğrafın nasıl bir serüven yaşadığı üzerine görsel belleğe dayalı bir deneyim alanı. Türk fotoğraf sanatının önde gelen isimlerinin çalışmalarının yanı sıra geçmiş ve günümüze dair Bursa fotoğraflarının gösterildiği dokunmatik görsel arşiv ekranı, film banyo ve kart baskı eğitimlerinin verildiği karanlık oda ve fotoğrafa dair kitapların yer aldığı kütüphane ile seminer odası ve fotoğrafçıların fotoğrafa dair sözlerini okuyarak kahvenizi yudumlayabileceğiniz kış bahçesi ile bu deneyime davetlisiniz. Nilüfer Fotoğraf Müzesi çağdaş müzecilik anlayışında çizdiği yol ile yurt içinde birçok ödülle onurlandırıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Özel Müze “ statüsüne de sahip Fotoğraf Müzemiz yaşayan, soluk alan bir mekân olarak, fotoğraf sanatı ve kültürünü geçmişten bugüne, bugünden geleceğe taşımak arzusuyla nice etkinliğe ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

NİLÜFER PHOTOGRAPHY MUSEUM
Since opening its doors on October 7, 2017, Nilüfer Municipality Photography Museum is a field of experience based on visual memory on the story of photography, technical information about photography, and how photography goes on in the world and in our country, located in an alluring Anatolian style residence overlooking the main square, at the the cultural village of Misi where historical past unites with nature. In addition to enjoying the works of the pioneers of Turkish fine-art photography, You are also invited to experience the touch-screen archive of current and historic photographs of Bursa, film development and photo printing workshops in the darkroom, library, seminar hall and the winter garden where you can sip your coffee by reading the words of photographers on photography. Nilüfer Photography Museum bears the title of Private Museum" given by the Ministry of Culture and Tourism and honored with various national awards in the name of contemporary museology. The Museum continues to host many events as a living, breathing venue, with the desire to carry the art and culture of photography from the past to the present and from today to the future.MÜBADELEEVİ

Mübadeleevi Görükle Mahallesi’nin belleğidir. İstiklal Savaşı’ndan birkaç ay sonra imzalanan Türk-Yunan Nüfus Mübadele Sözleşmesi ile Kuzey Yunanistan’daki memleketlerini terk etmiş bugünkü Görükle sakinleri, Rum sakinlerden kalan Bursa’nın bu köyünde yeni yaşamlarını kurdular.

Mübadeleevi, 30 Ocak 2016 tarihinde mübadil nüfusun yoğun olarak ikamet ettiği Görükle Mahallesi’nde restore edilmiş eski bir Rum evinde, Nilüfer Belediyesi ve Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği işbirliğinde yerel tarih ve mübadele tarihinin yanı sıra halk kültürünü de anlatan bir müze tasarımıyla işlevlendirilmiştir. Görükle Mübadeleevi, mübadillerin memleket anılarını yaşatan ve yeni yaşamlarının mücadelesini resmeden bir hafıza mekânı olmakla beraber, Türk ve Yunanların kaynaştığı, diyalog ve empatinin kurulduğu misafirperver bir mekândır.


THE HOUSE OF THE EXCHANGE OF POPULATIONS

The House of the Exchange of Populations (Mübadeleevi) is the memory of the village of Görükle. The inhabitants of today’s Görükle quarter, who left their homelands in Northern Greece with the Convention for the Exchange of Greek and Turkish Populations signed a few months after the Greek-Turkish War in Anatolia, founded new lives in this village of Bursa, which was abandoned by its Greek-Orthodox inhabitants.

The House of the Exchange of Populations was founded by Nilüfer Municipality in cooperation with Culture and Solidarity Association of the Lausanne Treaty Exchanged Population of Bursa in a restorated old Greek  house on 30 January 2016. The House of the Exchange of Populations functions as a museum of local history narrating the history of the exchange of populations and presenting the folk culture of the people of Görükle.

Mübadeleevi of Görükle, apart from being a space of memory keeping alive homeland memories and depicting the struggle for the founding of new lives, is also a hospitable place founded on friendship, dialogue and empathy.