haber

102 yaşındaki Gürdaş uzun ömrün sırrını paylaştı

Nilüfer Belediyesi İnci ve Taner Altınmakas Huzurevi sakinlerinden, bir asırlık çınar Halil Gürdaş, dinç görünümü ve neşesi ile herkesin ilgi odağı. 1915 yılında Pertek’te doğan emekli astsubay Halil Gürdaş, zindeliği ile huzurevinde en dikkat çeken isim. Nilüfer Belediyesi İnci ve Taner Altınmakas Huzurevi’nin sevilen sakinlerinden biri olan Gürdaş, asker emeklisi olduğu için yaşamında da disiplinli ve kuralcı olduğunu ifade etti. 1933 yılında girdiği Konya Gedikli Küçük Zabit İhzari Mektebi ile askerlik hayatının başladığını kaydeden Halil Gürdaş, birçok kentte görev yaptığını anlattı. 2 çocuğu olan ve 55 yıldır Bursa’da yaşayan Gürdaş eşini ise 7 yıl önce kaybettiğini söyledi.


“HEP AZ YEMEK YEDİM”


Uzun ve sağlıklı hayatın şifrelerini paylaşan Gürdaş, “Hayatım boyunca hep az yemek yedim. Sofradan doyarak kalkmadım. Sarımsak, bal, limon, yoğurdu çok yedim. Spor her zaman hayatımın parçası oldu. Atletizm dalları ve güreş ile çok uğraştım. Bu yaşıma rağmen her sabah odamın balkonunda ve yatağımda egzersiz yapıyorum” dedi. Doktora gitmeyi hiç sevmediğini ve yok denecek kadar az ilaç kullandığını kaydeden Gürdaş, yapılan sağlık kontrollerinde de doktorları bile şaşırtıyor. Herhangi bir sağlık problemi olmayan Gürdaş, huzurevinin en enerjik isimleri arasında.


Spor yapmayı ve sağlıklı beslenmeyi gençlere tavsiye eden Gürdaş, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan da uzak durulması gerektiğinin altını çiziyor. Nilüfer Belediyesi İnci ve Taner Altınmakas Huzurevi’nden ve buradaki personelden çok memnun olduğunu kaydeden Halil Gürdaş, 101. doğum gününü birlikte kutladıkları Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve ekibine de teşekkür etti.