haber

Priştine Üniversitesi’nden Başkan Bozbey’e ziyaret

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Kosova’dan gelen üniversite heyetini ağırladı. Priştine Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Marjan Dema, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Naser Sahiti, Filoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Nuran Muhaxheri, Genel Sekreter Esat Kelmendi, Bursa Mühendis ve Mimar İşadamları Derneği (BUMİAD) Başkanı Orhan Efe ve yönetim kurulu üyeleri, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i makamında ziyaret etti. Halk Evi’nde gerçekleşen ziyarette Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcıları Bukle Erman, Nazlı Yazgan ile Nilüfer Belediyesi Başkan Danışmanı Vedat Müftüoğlu da hazır bulundu. BUMİAD’ın, T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı ile birlikte, Uludağ Üniversitesi ile Kosova’nın Priştine Üniversitesi öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirdiği “Ortak Kültürler Ortak Fikirler Projesi” kapsamında Bursa’ya gelen Kosova Üniversitesi heyeti, Başkan Mustafa Bozbey ile karşılıklı fikir alışverişinde bulundu. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Bozbey, “Ben de bir BUMİAD üyesiyim. BUMİAD, kent ve gelecek adına önemli projeler yürütüyor. Aynı zamanda bu projeleri Balkanlar, Avrupa ve Kafkasya ülkelerine de yapıyor. ‘Ortak Kültürler Ortak Fikirler’ projesi de son derece anlamlı” dedi.

 

BOZBEY: KOSOVA İLE İŞ BİRLİĞİMİZ DEVAM EDECEK

 

Kosova’nın İpek şehri ile kardeş kent olduklarını ifade eden Bozbey, “İnanıyorum ki bundan böyle hem Priştine Üniversitesi hem de Kosova ile ilgili farklı projelerde birlikte olacağız. Bu konuda iş birliğimizin devam etmesini diliyorum” şeklinde konuştu. Priştine Üniversitesi’nin hem devlete hem de Kosova halkına büyük etkisi olduğunu kaydeden Rektör Prof. Dr. Marjan Dema da, “BUMİAD, çok başarılı iş adamlarının yanı sıra çok değerli kişileri de bünyesinde bulunduruyor. Böylece hem Balkan ülkelerinde hem de diğer ülkelerde başarılı projelere imza atıyor. BUMİAD gibi biz de Kosova halkına faydalı işler yapmaya çalışıyoruz. Priştine Üniversitesi olarak bazı programlarımızı hem Türkiye’deki hem de Avrupa Birliği’ndeki üniversitelere denkliği sağlamak için çalışıyoruz. Bu amaçla bazı programlarımızda reform yapmaktayız. Bu reformları sürdürmemiz için BUMİAD’a, Türkiye ve Avrupa Birliği’ndeki üniversitelerin yardımlarına çok ihtiyacımız var. Reformları gerçekleştirme aşamasında çeşitli projelerle bize yardımcı olabilirsiniz. Kosova kötü bir dönemden geçti ve bütçemiz çok sınırlı. Maalesef hızlı adımlar atamıyoruz. Umarım önümüzdeki günlerde yine farklı projelerde buluşuruz” dedi.

 

Nilüfer Belediyesi, “Ortak Kültürler Ortak Fikirler” proje kapsamında Uludağ Üniversitesi ve Priştine Üniversitesi’nden 32 öğrencinin ortaya koyduğu “Eko İlkokul Projesi”ne teknik destek verecek.