haber

2012 Akkılıç Ödülleri sahiplerini buldu

Merhum gazeteci-yazar ve araştırmacı Yılmaz Akkılıç’ın adı, ölümünün ikinci yılında araştırmalarla anılıyor. Bursa’nın kent kültürüne önemli değerler kazandıran merhum araştırmacı-gazeteci yazar Yılmaz Akkılıç’ın adını yaşatmak ve düşünsel mirasına sahip çıkmak için Nilüfer Akkılıç Kütüphanesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülleri, Uğur Mumcu Sahnesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Yener Akkılıç, Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, Prof. Dr. Hasan Ertürk, Prof. Dr. Vahap Katkat, Mehmet Kartal, Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu ve Hacı Tonak’tan oluşan Seçici Kurul’un değerlendirmesi sonucu; Yüksek Lisans /Doktora Tezi alanında “İnovasyon Sistemleri Ve Ekonomik Gelişme: Bursa Bölgesi İmalat Sanayinde İnovasyon Süreçleri Üzerine Bir Alan Araştırması” başlıklı doktora tezi ile Dr. Cem Okan Tuncel ödüle layık görülürken, akademi dışı alanda aynı ödüle Yelda Ertürk’ün “Bursa ve Resim Sanatı Tarihi” başlıklı araştırması değer bulundu. 

Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülü'nün teşvik alanında ise, Yüksek Lisans/Doktora Tezi alanında Uludağ’daki Periglasiyal Yerşekillerinin Ve Bunları Denetleyen Etmenlerin İncelenmesi başlıklı Yüksek Lisans tezi ile Muhammed Zeynel Öztürk ve Yerel Basında Sağlık Olgusu-Mustafakemalpaşa/Bursa 1952-1961 başlıklı araştırmalarıyla Dr.Murat Çubukçu ile Halit Ersöz aldı.

Şef Hasan Adıgüzelzade’nin yönetimindeki Nilüfer Oda Orkestrası’nın kısa bir konseri İle başlayan törenin açılış konuşması yapan Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, "Yılmaz Akkılıç sağlığında onsuz yapamadığımız meslek büyüğüz, dostumuz ağabeyimizdi. Ancak çoğumuz için Yılmaz amca onu kaybettikten sonra da yapıtlarıyla yazdıkları ile kütüphanesi ile bize yol gösteriyor,”diye konuştu.

Yılmaz Akkılıç’ı kaybettikten sonra onun değerlerini yaşatmak istedik,” diyen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ise araştırmacı kişiliğiyle Bursa’ya çok değerli eserler bırakan Akkılıç’ın ölümünden sonra Bursa’da araştırma kültürünün ne kadar yetersiz olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Başkan Bozbey, Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülleri'nin hem Yılmaz Akkılıç’ın değerlerini yaşatmak hem de araştırma kültürünü geliştirmek amacı ile düzenlendiğini hatırlattı.
 
Gecede Yılmaz Akkılıç’ın eşi Güner Akkılıç ve kardeşi Yener Akkılıç da bu organizasyona emeği geçenlere teşekkür ettiler. Seçici Kurul Başkanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu ödül süreci ve değerlendirmeler hakkında bilgi verirken, ödül alan Dr. Cem Okan Tuncel, Yelda Ertürk, Muhammed Zeynel Öztürk ve Dr. Murat Çubukçu ile Halit Ersöz de çalışmaları hakkında sunum yaptı.

Gecenin sonunda ödüller sahiplerine verilirken, davetliler düzenlenen kokteylde bir araya geldi. Nilüfer Akkılıç Kütüphanesi koridorunda yapılan kokteylde, Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülü’nü alan araştırmacılar da, Akkılıç Yayınları’ndan basılan kitaplarını imzaladı.