haber

3. Çalı Köy Filmleri Festivali başlıyor

Nilüfer Belediyesi, Çalı Çevre ve Kültür Derneği (ÇEKÜDER) ile birlikte Türkiye'nin ilk köy filminin çekildiği Nilüfer'in Çalı Mahallesi'nde, 3. Çalı Köy Filmleri Festivali'ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Film tutkunlarının çadırlarıyla kamp kurabilecekleri festival,  Çalı Futbol Sahası'nda düzenlenecek. 20-21-22 Temmuz tarihlerindeki  festival kapsamında film gösterimleri, atölyeler, konserler ve birbirinden farklı etkinlikler yer alacak.


1934 yılında yönetmenliğini Muhsin Ertuğrul'un üstlendiği ve çekimleri Çalı Mahallesi'nde gerçekleştirilen, Türkiye'nin ilk köy filmi olma özelliğini taşıyan Aysel Bataklı Damın Kızı filminden yola çıkarak gerçekleştirilecek festivalde; İnatçılar, Murtaza, Tulpan, Aysel Bataklı Damın Kızı, Saksak: Bir Tütün Belgeseli, Çobanın Şiiri, Martı, 93 Yazı, Puloi: Asla Yalnız Uçmayacaksın, Kartal Avcısı Kız ve Tepenin Ardı filmleri gösterilecek.


Festivalde üç gün boyunca film gösterimlerinin yanı sıra farklı etkinlikler de yer alacak. Film festivali kapsamında 20 Temmuz Cuma günü saat 21.00'de Murtaza adlı film gösteriminin ardından, yönetmen Özgür Sevimli ve oyuncu İncinur Daşdemir sanatseverlerle buluşacak. Ayrıca 21 Temmuz Cumartesi günü de üç ayrı söyleşi gerçekleşecek. Saksak: Bir Tütün Belgeseli filminin yönetmeni Turan Kubulay, Çobanın Şiiri filminin yönetmeni Özkan Emre ve Kader Beyhan, Martı filminin yönetmeni Erkan Tunç ve oyuncu Öner Erkan söyleşide vatandaşlarla bir araya gelecek


3. Çalı Köy Filmleri Festivali'nde ayrıca, 21 Temmuz Cumartesi günü saat 18:20'de Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç'ın kaleme aldığı "Belki Şehre Bir Film Gelir" kitabı ve yazar Turhan Çalay'ın "Çalı Köy" kitabı üzerine de söyleşi gerçekleştirilecek. Beyaz perdeye gönül verenlere dolu dolu bir festival programı hazırlayan Nilüfer Belediyesi ve ÇEKÜDER'in düzenleyeceği Çalı Köy Filmleri Festivali'nde çeşitli atölyeler de gerçekleştirilecek. Altan Bal ile ‘Fotoğrafla Anlamak, Fotoğrafla Anlatmak’ atölyesi, 140journos ekibinden Ümit Oktay Aymelek ile ‘Görsel Hikaye Anlatıcılığı’ atölyesi, Meltem Öztürk ile de ‘Haydi Çocuklar Film Çekmeye’ çocuklarla sinema atölyesi düzenlenecek.


Çalı Futbol Sahası'nda yapılacak film festivalinde sabahları yoga, doğa yürüyüşü ve Şen Anılar Biriktirme Atölyeleri'yle birlikte müzik performansları da yer alacak. Festivalde, Can Kiraz ile Savaş Boztekin dj performansı sergileyecek. Festivalin kapanışı da  Triangle Park ve DEĞİL konseriyle yapılacak.

Katılımın ücretsiz olduğu 3. Çalı Köy Filmleri Festivali'nin programı ise şu şekilde;

 

20 TEMMUZ CUMA
19.00 İnatçılar / Yönetmen: Grímur Hákonarson 93’
21.00 Murtaza / Yönetmen: Özgür Sevimli 93’
          Yönetmen Özgür Sevimli ve Oyuncu İncinur Daşdemir'in Katılımıyla Söyleşi

23.00 Tulpan / Yönetmen: Sergey Dvortsevoy 98’

 

21 TEMMUZ CUMARTESİ

08.30 Bursa Yoga Merkezi ile "YogaÇalı"

09.30 Doğa Yürüyüşü

12.00 "Fotoğrafla Anlamak, Fotoğrafla Anlatmak" Atölyesi / Altan Bal

14.00 DJ Performans / Can Kiraz

14.30 Şen Anılar Biriktirme Atölyeleri ve Oyunları

17.00 Aysel Bataklı Damın Kızı / Yönetmen: Muhsin Ertuğrul 80’

18.20  İki Kitap Bir Köy Güney Özkılınç ile "Belki Şehre Bir Film Gelir" Kitabı ve Turhan              Çalay ile "Çalı Köy" Kitabı Üzerine Söyleşi ve İmza Günü

19.30 Saksak: Bir Tütün Belgeseli / Yönetmen: Turan Kubulay 20’

Yönetmen Turan Kubulay Katılımıyla Söyleşi

20.00 Çobanın Şiiri / Yönetmen: Özkan Emre 14’

Yönetmen Özkan Emre ve Kader Beyhan Katılımıyla Söyleşi

20.30 Martı / Yönetmen: Erkan Tunç 137’

Yönetmen Erkan Tunç ve Oyuncu Öner Erkan Katılımıyla Söyleşi

23.00 '93 Yazı / Yönetmen: Carla Simón 96'

 

22 TEMMUZ PAZAR

08.30 Bursa Yoga Merkezi ile "YogaÇalı"

09.30 Doğa Yürüyüşü

12.00 "Fotoğrafla Anlamak, Fotoğrafla Anlatmak" Atölyesi / Altan Bal

13.30 DJ Perfomans / Savaş Boztekin

15.00 "Görsel Hikaye Anlatıcılığı" Atölyesi / 140journos Ekibinden Ümit Oktay Aymelek

16.00 "Haydi Çocuklar Film Çekmeye" Çocuklarla Sinema Atölyesi / Meltem Öztürk

17.00 Puloi: Asla Yalnız Uçmayacaksın / Yönetmen: Árni Ásgeirsson 84’

18.30 Kartal Avcısı Kız / Yönetmen: Otto Bell 87’

20.00 Tepenin Ardı / Yönetmen: Emin Alper 94’

22.00 Konser / Triangle Park ve DEĞİL