haber

Alman heyetten Nilüfer Belediyesi’ne ziyaret

Nilüfer Belediye Başkan Vekili Yalçın Işıkyıldız, çeşitli temaslara bulunmak üzere Bursa’ya gelen Federal Almanya Cumhuriyeti Hessen Eyaleti Avrupa İlişkileri Bakanı Lucia Puttrich ve beraberindeki heyeti, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem adına Halk Evi’nde ağırladı. Ziyarette, Almanya’daki çeşitli siyasi partilerden milletvekilleri ile meclis üyeleri, Bursa Almanya Fahri Konsolosu Sibel Cura Ölçüoğlu ile Nilüfer’in Almanya’daki kardeş kenti Hanau Belediye Başkan Vekili Peter Jurenda da yer aldı. Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları’nın da hazır bulunduğu görüşmede, her iki heyet de dostluk mesajları verdi.

 

Puttrich: Nilüfer Belediyesi ile ilişkiler çok iyi

Hessen ve Bursa’nın iki kardeş bölge olduğunu belirten Hessen Eyaleti Avrupa İlişkileri Bakanı Lucia Puttrich, Nilüfer ile Hanau’nun da kardeş kent ilişkilerinin örnek olduğunu ifade etti. Puttrich, “Birçok ülkeyle irtibat sağlamak, ilişkileri ayakta tutmak önemli. Hessen eyaletindeki belediyelerin, Bursa’daki belediyelerle kardeş şehir uygulaması var. Bundan sonra da ılımlı olan atmosferin, daha da geliştirilmesi yönünde adımlar atılacağını düşünüyorum. Nilüfer ile olan ilişkilerimiz zaten çok iyiydi” şeklinde konuştu.  

 

Işıkyıldız: Ortak projeler hayata geçirilebilir

Heyeti ağırlamaktan dolayı onur duyduklarını belirten Nilüfer Belediye Başkan Vekili Yalçın Işıkyıldız da, ziyaretlerinden dolayı Almanya heyetine Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem adına teşekkür etti. Işıkyıldız, Almanya heyetine Nilüfer ve Nilüfer Belediyesi’nin çalışmaları hakkında detaylı bilgi verdi. Nilüfer Belediyesi’nin, başarılı çalışmalarından dolayı Avrupa Konseyi tarafından “Avrupa Diploması” ve “Avrupa Şeref Bayrağı”na değer görüldüğünü hatırlatan Işıkyıldız, bir sonraki hedefin “Avrupa Ödülü” olduğunun altını çizdi. Kardeşlik ilişkilerini daha da güçlendirecek çalışmalar yapabileceklerini belirten Işıkyıldız, insan odaklı projeleri birlikte hayata geçirebileceklerini söyledi. Karşılıklı ziyaretlerin önemine de değinen Işıkyıldız, bu sayede bilgi ve deneyim aktarımının da gerçekleşebileceğini ifade etti.


Konuşmaların ardından Nilüfer Belediye Başkan Vekili Yalçın Işıkyıldız, Federal Almanya Cumhuriyeti Hessen Eyaleti Avrupa İlişkileri Bakanı Lucia Puttrich ve beraberindeki heyete Nilüfer Belediyesi Halk Evi’ni tanıttı. Heyet, Nilüfer Barış Meclisi, Basın Toplantı Odası ve Nilüfer İnovasyon Merkezi’nde incelemelerde bulundu. Ziyaretin sonunda Nilüfer Belediye Başkan Vekili Yalçın Işıkyıldız ve Federal Almanya Cumhuriyeti Hessen Eyaleti Avrupa İlişkileri Bakanı Lucia Puttrich, günün anısına birbirine hediyeler verdi.