haber

Asırlık zeytin ağaçları yeni yerlerine taşındı

Ekipler, biri 410 yaşında diğeri de 325 yaşında olan iki zeytin ağacının, yeni yerlerine uyum sağlaması için çalışmalarını sürdürüyor. Baharın gelmesiyle birlikte, fidan dikimlerine hız vererek yeşil alanları arttıran Nilüfer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, mevcut ağaçların korunması için de yoğun çaba gösteriyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, Kurtuluş Mahallesi’nde özel bir firmanın inşaat alanında kalan biri 410, diğeri de 325 yıllık iki zeytin ağacını, inşaat firmasının da özverili desteği ile hiçbir zarar vermeden yeni yerlerine taşıdı.

Örnek olay, asırlık zeytin ağaçlarının inşaat alanında kaldığını gören Kurtuluş Mahallesi sakinlerinin Nilüfer Belediyesi’ne başvurusu ile başladı. İnşaat firmasının da zeytin ağaçlarının korunması konusunda hassasiyet gösterip maddi ve manevi destek vermesiyle iki ağacın vatandaş-belediye-özel firma iş birliğiyle taşınmasına başlandı.

İş makineleri ile yerinden büyük özenle sökülen zeytin ağaçlarının yeni yerlerine uyumu için taze sürgün dalları budandı ve boydan küçültme yapıldı. Ağaçlar daha sonra vinçler aracılığıyla TIR’lara yüklenerek yeni yerleri olan Kurtuluş Mahalle Muhtarlığı bahçesine götürüldü. Dikkatle bahçeye nakledilen zeytin ağaçları, hemen ardından da çelik teller ile sabitlendi ve tankerle açılan karıklara can suyu doldurularak kabaran toprağın kılcal kökleri sarması sağlandı.

Nilüfer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, ağaçların yeni yerlerinde yaşayabilmesi için bakımını sürdürüyor. Bir ağacın bile Nilüfer Belediyesi için önemli olduğunu vurgulayan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Bu iki zeytin ağacını kurtararak çevre adına önemli bir çalışma yaptığımıza inanıyorum. Burada hem mahalle sakinlerimizin duyarlılığı, hem de inşaat firmasının büyük çaba göstermesi bizi ayrıca mutlu etti. Nilüferlilik bilincinin oluştuğunu bu olayla bir kez daha görmüş olduk. Duyarlılık gösteren herkese yürekten teşekkür ediyorum. Umuyorum ki zeytin ağaçlarımız yeni yerlerinde daha uzun yıllar yaşayarak bize de temiz bir hava soluma şansı verecekler” dedi.