haber

Atay: Cinsel istismar yasal hale getirilmeye çalışılıyor

Platform adına açıklama yapan Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreteri Elvan Atay, “Kadınlara ve çocuklara reva görülen bu tecavüz düzenini kabul etmiyoruz” dedi. AKP'nin TBMM Genel Kurulu'na getirdiği cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren önergeye tepkiler çığ gibi büyüyor. Nilüfer Kent Konseyi’nin de bileşeni olduğu Bursa Kadın Platformu, yaptığı basın açıklamasıyla tepkisini dile getirdi. CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu da basın açıklamasına katılarak platforma destek verdi. Kent Meydanı’nda Bursa Kadın Platformu adına açıklama yapan Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreteri Elvan Atay, “OHAL bahanesi ile tecavüzcülerin salıverilmesine, kadınların ve çocukların Meclis onayı ile tecavüzcülere, istismarcılara teslim edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

AKP’nin önergesiyle kadınlara ve çocuklara yönelik tecavüz ile her türlü cinsel istismarın önünün açılacağını belirten Atay, “Çocukların ve kadınların tecavüzcüyle evlendirilmelerini yasallaştıracak bir önerge. Bu önerge ile 4 bin tecavüzcüye tahliye yolunu açmayı planladılar. Çocuk yaşta evlilikler, cinsel istismarın sürekli hale getirilmiş biçimidir. AKP hükümeti, cinsel istismarı meşrulaştırıp yasal hale getirmeye çalışıyor” diye kaydetti.

AKP’nin düzenlemeyi ilk kez gündeme getirmediğini ifade eden Atay, “2016 yılının başında Meclis tarafından oluşturulan Boşanma Komisyonu’nun önerilerinden biri de benzer bir düzenleme yapılmasıydı. O zamandan beri geçirilemedikleri bu düzenlemeyi şimdi OHAL ortamında daha çabuk geçirebileceklerini düşündüler. Ancak kadınların ve toplumun geniş kesimlerinin seslerini yükseltmesi nedeniyle, bu sefer 'toplum böyle istiyor' diyemeden yine acele ile geri çektiler. Ancak bugün olmasa da getirmek istedikleri cinsel istismar suçu işleyen kişi mağdurla evlenirse cezası kaldırılacak. Yani bir çocuğa tecavüz eden kişi eğer çocukla evlendirilirse ceza almayacak. Bir kadına tecavüz eden kişi kadınla evlenirse ceza almayacak. Tecavüzcüler, istismarcılar ödüllendirilecek, aklanacak ama milyonlarca kadın ve çocuk Meclis onayıyla istismarcıyla birlikte olmaya zorlanacak” şeklinde konuştu.

OHAL bahanesi ile tecavüzcülerin salıverilmesine, kadınların ve çocukların Meclis onayı ile tecavüzcülere, istismarcılara teslim edilmesine izin vermeyeceklerini vurgulayan Atay, “Kadınlara ve çocuklara reva görülen bu tecavüz düzenini kabul etmiyoruz. Söz konusu haklarımız olunca çalıştırılmayan, baypas edilen Meclisin, tecavüzcüleri aklamak için canhıraş çıkardığı önergeleri kabul etmiyoruz” dedi. 

 

ULAŞIM ZAMMINA TEPKİ


Nilüfer Kent Konseyi'nden bir tepki de ulaşım zammına geldi. Nilüfer Kent Konseyi’nin de bileşeni olduğu Bursa Demokrasi Güçleri, Osmangazi Bursaray İstasyonu’nda yaptığı basın açıklamasıyla ulaşım zammına tepki gösterdi. Bursa Demokrasi Güçleri adına açıklama yapan İbrahim Mart, “Bursa Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz hafta toplu taşımada aktarma ücretlerine zam yapmıştır. Zamla birlikte 2014’ün aynı döneminde 0,85 TL olan indirimli bilet ücreti 1,75 TL’ye, 1,25 TL olan tam bilet ücreti de 2,60 TL’ye çıktı. Anlaşılan bu zamlarla öğrencinin, dar gelirlinin kısaca emekçi halkın cebinden şirket ciroları artırılmaya çalışılmaktadır” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin, Bursa’daki ulaşım karmaşası ve yetersiz altyapı sorununa çözüm bulmak yerine, makyaj çalışmalarıyla kentin vitrinini düzenlemeye çalıştığını belirten Mart, “Bu makyaj çalışmaları da yandaşa rant yaratma çalışmasıdır. Yatırımlar, plansız ve hesapsız şekilde yapılıyor. Sözde ulaşım yatırımları Bursa’ya bir şey katmıyor” şeklinde konuştu.