haber

Atölyede ürettikleri kağıt ve mürekkeple Haiku yazdılar

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği “Kâğıttan mürekkebe mürekkepten şiire” atölyesine katılanlar önce kâğıt ve mürekkep yapmayı öğrendi, ardından da bu ürettiklerini kullanarak Japon şiir sanatı olan Haiku yazarak farklı bir deneyim yaşadı.

 

Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün hafta sonunda düzenlediği  “Kâğıttan mürekkebe mürekkepten şiire” etkinliği Misi Sanat Kahvesi ve Nilüfer Belediyesi Edebiyat Müzesi’nde gerçekleşti. Atölyeye katılanlar, kağıt yapım ustaları İnan Mayıs Aru ve Aysen Çoluk eğitmenliğinde kağıt ve mürekkep yapmanın inceliklerini öğrendi. Geri dönüşüm kâğıtlarından ve bitki liflerinden kâğıt, meşe tohumuyla da mürekkep yapmayı öğrenen atölye katılımcıları üretimleriyle Japon şiir sanatı Haiku yazmayı öğrendi.

Atölyeye katılanlar farklı bir deneyim yaşadı. Atölyeye gösterilen ilginin memnuniyet verici olduğunu belirten kâğıt yapım ustası İnan Mayıs Aru, “Atölyemizde kendi kâğıtlarımızı ürettik. Çeşitli bitkilerin liflerinden de kâğıt yapmayı öğrettik. Yaptığımız kâğıtların üzerine mürekkeple Japon şiir sanatı olan Haiku örnekleri yazıyoruz. Her türlü atık kâğıt, büro atıkları, fotokopi atıkları, gazete kâğıtları, eski kullanılmayan kitapları geri dönüştürüyoruz. Aynı zamanda lif kaynağı olan her türlü bitkilerden de kâğıt yapabiliyoruz. Tabi geleneksel kâğıt yapım teknikleri geri dönüşümden biraz farklı. Bu Atölyede onun da inceliklerini işliyoruz. Doğayla dünyayla nasıl uyumlu oluruz derdinden buralara geldik” ifadelerini kullandı.