haber

Ayakları zemine sabitlenmiş şekilde dans ettiler

Türkiye’den ve 5 farklı ülkeden tiyatro oyunlarını sanatseverlerle buluşturan 5. Nilüfer Tiyatro Festivali kapsamında Çek Cumhuriyeti’nden gelen, çok sayıda uluslararası ödüle sahip olan Correction Vertedance unutulmaz bir gösteri sundu.

 

Nazım Hikmet Kültürevi’nde sergilenen dans gösterisine gelenler  farklı bir gösteri ile karşılaştı. Sahnede 7 dansçı zemine sabitlenmiş bir durumda dans etti. 2 müzisyenin de sahnede canlı müzikle eşlik ettiği bu farklı dans, büyük ilgiyle izlendi. Ayaklarından zemine sabitlenen dansçılar 1 saat boyunca kendi limitlerini zorlayarak dans etti. Fiziksel kısıtlamalara rağmen çok sayıda dans hareketi yapan dansçılar, gösterileriyle özgürlüğün, mutluluğun bedende ortaya çıkışını anlattı. Kişinin kendi çabalarıyla  kendini özgürleştirebileceğine ilişkin mesajlar veren dans gösterisi büyük alkış aldı.

 

Türkiye’deki ilk gösteri Nilüfer’de

 

5. Nilüfer Tiyatro Festivali’ne katılmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Koreograf ve dansçı Karolína Hejnová, Türkiye’deki ilk gösterilerini Nilüfer’de gerçekleştirdiklerini söyledi. Karolína Hejnová, bütün dansçıların fiziksel kısıtlamalara rağmen çok sayıda dans figürünü bir saat boyunca yaparak özgürlüğün, mutluluğun bedende ortaya çıkışına anlattıklarını belirtti.

 

Tiyatronun insanların toleranslarını test ettikleri bir alan olduğunu belirten Hejnová, “Tüm insanlar birbirinden farklıdır ve farklı düşünürler. Ama aynı dünyada beraber yaşamak ve bu sisteme ayak uydurmak zorundayız” ifadelerini kullandı.