haber

Belediye personeline etik eğitimi verildi

Nilüfer Belediyesi 25-31 Mayıs Etik Haftası kapsamında belediye personeline etik eğitimi düzenlendi. Nilüfer Belediyesi Dernekler Yerleşkesi'nde Bursa Valiliği İl Etik Eğiticisi Cemal Kılıç tarafından verilen eğitime belediye personeli yoğun ilgi gösterdi. 

Etik kurallar hakkında belediye çalışanlarını bilgilendiren Cemal Kılıç etiğin Türk kültüründe daha çok ahlak kavramıyla karıştırıldığını söyledi. Etiğin Türk tarihindeki yerinden de bahseden Kılıç, “süreçte uygulama bakımından sistematik etik uygulamalarının Selçuklu Medeniyetinin unsurlarından olan Ahilik örgütünde görüldüğünü belirtmek gerekir. Bilindiği gibi Ahilik, 13. yüzyılda Anadolu'da yaşayan Türklerin, esnaf ve sanatkârlarının birliğini, çalışma ilkeleri ve usullerini oluşturan, çok yönlü bir sosyoekonomik Türk kurumudur. Ahi Örgütüne üye olan esnaf ve sanatkarların uymaları gereken bir dizi ahlak ve iş kuralları vardı. Uyulmaması durumunda ağır cezalar da öngörülmüştür,” şeklinde konuştu. 

Cemal Kılıç, farklı etik alanlarının bulunduğunu söyleyerek “Kürtaj, yasal ve ahlaki meseleler, hayvan hakları, biyoetik, İş etiği, kriminal adalet, çevresel etik, feminizm, insan hakları, gazetecilik etiği, tıbbi etik, teknolojik etik, faydacı etik, faydacı biyoetik başlıkları altında toplanmaktadır” dedi. Kılıç etik kurallarının oluşmasında bilim ve teknolojinin gelişmesiyle ilk önce Batı dünyasında bilgi ve gücü iç denetime kavuşturmak için etik kuralları oluşturulmaya başlanmıştır. Bu etik kuralları, bazen yasa gücünde bazen de bir meslek grubunun iç denetim ilkeleri olarak ortaya çıkmaktadır. Her iki durumda da, Etik Değerler ya da kurallar bir başka insana ve topluma karşı iç sorumluluklarını içerdiğini,” söyledi.