Bulgaristan’dan Ardino ve Gotse Delchev, Letonya’dan Kekava, Polonya’dan Lublin, Japonya’dan Tokai, Ukrayna’dan Nikolayev, KKTC’den Gazi Magosa, Macaristan’dan Balatonfüred, Azerbaycan’dan Nizami, Romanya’dan Bralia belediyelerinin yanı sıra Türkiye’den de Çakırlı, Çeltikçi, Dinar ve Kırklareli belediyelerinin temsilcileri, Nilüfer Nikahevi’nde verilen resepsiyonda buluştu.


Resepsiyonda konuklara kendi dillerinde hoş geldiniz diyerek konuşmasına başlayan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Sporun, kardeşliğin, kültürün, sanatın, gençlerin ve gençliğe inananların kenti Nilüfer’e, kardeş kentinize hoş geldiniz. Yaklaşık bir aylık süreciyle, Türkiye’nin en büyük şenliklerinden biri olan 12. Nilüfer Spor Şenliği sizlerin katılımıyla daha da güçlendi. Şenliğimizde bir ay boyunca 15 bin çocuğumuzu ağırlamaktan mutluyuz. Dünyaya adeta barış ve kardeşlik dersi veren bu organizasyonda yer alan konuklarımızla kıvançlıyız” ifadelerini kullandı. Şenliğin önemine dikkat çeken Başkan Bozbey, geleceğe yönelik barışa dair katkısının altını çizdi. Bozbey, “Nilüfer’e gelen konuk öğrencilerimiz, burada Türk arkadaşlarının evlerinde kalıyor. Bu sayede onlar kültürümüzü öğrenme olanağı bulacak, bizim çocuklarımız da yararlı arkadaşlar geliştirecek. Nilüfer’de bu şenlikte bir anlamda geleceğe şimdiden barış köprüsü kuruyoruz. 12. Spor Şenliklerine emek veren gönüllüler ordusunun her birine yürekten teşekkür ediyorum,” dedi. 

Konuklar da Nilüfer’de olmaktan duydukları mutluluğu dile getirerek bu geniş kapsamlı organizasyonda yer almanın kendileri için bir onur olduğunu söylediler.

Nilüfer’e gelen yabancı konuklar bir hafta boyunca Bursa’yı gezme olanağı bulurken, çeşitli sportif etkinliklere de katılacaklar. Kardeş kentlerden gelen 215 öğrencinin katıldığı 12. Nilüfer Spor Şenlikleri, 17 Mayıs Cuma günü saat 10.00’da Üçevler Spor Tesisleri’nde yapılacak ödül ve kapanış töreniyle sona erecek.