haber

Bozbey: Arıtmaların işletilmesinde devlet öncülük etmeli

Kayapa Islah OSB Müdürlüğü Hizmet Binası düzenlenen törenle açıldı. Törene Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Nilüfer Kaymakamı Mustafa Kılıç ve çok sayıda davetli katıldı. KASİAD Başkanı Yalçın Toy’un açılış konuşmasından sonra Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey söz aldı. Islah OSB olmak için Kayapalı sanayicilerin çok mücadele verdiğini belirten Başkan Bozbey, “Bilindiği gibi Nilüfer, Kayapa Islah OSB’nin de aralarında bulunduğu sanayi bölgeleriyle toplam nüfus ölçeğinde Bursa’nın yüzde 80’inin istihdamını sağlayan bir kent konumunda. Ama bu, hem yerel yöneticiler olarak bize hem kentimizde yaşayanlara, hem de özellikle sanayicilerimize büyük sorumluluklar da getirmektedir. Sanayicilerimiz son dönemde çevreye karşı duyarlı oldular ama 4 sanayi bölgesinden gelen atıklar Ayvalı Dere’yi kirletiyor. Zamanında balık tutulan derede şuan kurbağalar bile yaşamıyor. BUSKİ’nin yapacağı arıtma tesisleriyle bu sorun çözülebilir. 2009 yılında BUSKİ ile yaptığımız görüşmeler bugüne kadar sonuç vermedi ve 2018’e tarih verildi. Bu süre çok uzun aksi halde Ayvalı Dere kirli akmaya devam edecek.  Bu konuda sanayiciler duyarlı. Arıtma tesislerini yapmak kolay fakat işletmek çok zor. Nitelikli, bilime dayalı çalışmazsa olumlu sonuç alamazsınız. Arıtma tesislerinin işletmesine devlet öncülük yapmazsa nitelikli çalışma olmaz. Bazı giderleri devlet karşılamalı ki o zaman bu tesislerden tam anlamıyla yararlanılabilsin,” dedi.

 

Vali Münir Karaloğlu da konuşmasında Bursa’nın sanayici kimliğine vurgu yaptı. Bursa’nın üretim ve sanayi kenti olmasının sorumlulukları olduğuna değinen Vali Karaloğlu, “Sanayi ve ihracat kenti Bursa’da artık eskisi gibi düşünülmemeli. Günümüzde çevre ve insan sağlığına da önem vermeliyiz. Bu konuda denetimlerimiz sıkı şekilde sürüyor. Bursa’da OSB dışında başka yerde sanayi bölgesi oluşmasına izin vermemeliyiz. Altyapısı ve diğer hizmetleriyle düzenli oluşan bölgelerde sanayileşme olmalı. Kirletici sanayicilere göz açtırmayacağız,” diye konuştu.

 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de kentin hızla büyüdüğünü ve bu bölgelerdeki sıkıntıların çözüleceğini kaydetti.

 

Konuşmaların ardından Bozbey ve diğer protokol üyeleri hizmet binasındaki göndere bayrak çektiler.