haber

Bozbey: Bireyler özgür yetişirse toplumda şiddet azalır

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü kapsamında farklı bir etkinlik gerçekleştirdi. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği, ‘Erkek Diliyle Şiddeti Konuşuyoruz’ söyleşisi düzenledi. Söyleşiye, tiyatro sanatçıları Mert Fırat ve Sezai Aydın, Kaplanlar Soğutma A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Faik Kaplan, İnoksan A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, Accor Otelleri Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Şenses ve Psikolog Yılmaz Gürkan katıldı. Katılımcılar kadına şiddete ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

 

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de eşi Seden Bozbey ile birlikte katıldığı etkinlikte kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin görüşlerini paylaştı. Başkan Bozbey kadın, erkek ve çocukların özgür bireyler olarak yetiştirildiği takdirde toplumda şiddetin azalacağını vurguladı. Türkiye’de kadın aile merkezlerinin incelenmesi gerektiğini de söyleyen Bozbey, “Kadın-aile merkezleri kadına şiddeti artırıyor mu, yoksa azaltıyor mu bunun ölçülmesi gerekiyor. Halen ülkemizde aile danışma merkezlerinin özellikle kurulması yönünde tavsiyeler alıyoruz. Ama çok iyi incelenmesi gerekiyor. Siz kadını ve çocuğu da özgür birey olarak yetiştiremezseniz bu toplum da maalesef bunun acısını çekmeye devam eder. Bu konuda duyarlılıkları artırmak zorundayız” dedi.

 

Toplumun önde gelen isimlerinin de bilinçlenmesi gerektiğini ifade eden Bozbey, “Eşitlik, liderlerin, siyasilerin ne dediğiyle, ne anlamda söylediğiyle başlar. Eğer siz orada bir kesimi yok sayarsanız o andan itibaren eşitlik kavramını ortadan kaldırmışsınız demektir. Topluma da o mesajı veriyorsunuz demektir. Ben özellikle liderlerin ve yöneticilerin, siyasilerin bu konuda duyarlılıklarını  artırmasını, hatta bilgilenmesini bilinçlenmesini tavsiye ediyorum. Onları önce beyin olarak o düzeye getirelim ki topluma yansımasını da yavaş yavaş görelim” şeklinde konuştu.

 

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Dilek Üzümcüler de kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve herkesi bu konuda bilinçlendirmek  için her yıl “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü” kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlediklerini belirterek katılımcılara teşekkür etti.