haber

Bozbey’den kaçak inşaat uyarısı

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, mahalle muhtarlarıyla bir araya gelerek hem projeleri anlattı hem de sorun ve taleplerini dinledi.

 

4 ayda bir düzenlenen muhtarlar toplantısına Nilüfer Belediyesi başkan yardımcıları ve birim amirleri ile Nilüfer’deki mahalle muhtarları katıldı. Nilüfer’de hayata geçirilmesi gereken projeler ve Nilüferlilerin yaşadıkları sorunların ele alındığı toplantı, terör olaylarında hayatını kaybeden şehitlere saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, terörü lanetlediklerini belirterek, “Terörün amacı kaos ortamı yaratarak halkın sosyal yaşam alanından çekilip eve kapanmasını sağlamak. Onun için Nilüfer Belediyesi olarak etkinliklerimizi devam ettireceğiz. Çünkü yaşam bizim hakkımız, yaşam hakkımıza tecavüz edenleri lanetleyerek bu etkinlikleri düzenleyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Bozbey’den muhtarlara: Duyarlı olun

Toplantıda kent yöneticisi olarak her seçim döneminde kaçak yapıyla ilgili sıkıntılar yaşadıklarını dile getiren Başkan Bozbey, muhtarların bu konuda daha duyarlı olmalarını istedi. Bozbey, “Son zamanlarda seçimle birlikte maalesef mahallelerimizde kaçak inşaatla ilgili bir kıpırdanma başladı. Bunu doğru bulmuyoruz. Bunun önüne geçmenin yollarını hep birlikte bulmalıyız. Bunların önünü keserek kentin kirlenmesine karşı durmalıyız. Bu konuda muhtarlarımızın duyarlı olmasını arzu ediyoruz. Kent bizim kentimiz, mahalle bizim mahallemiz. Onun için bizim olan bölgelerimizi ve yaşam alanlarımı lütfen kirletmeyelim, kirletmeye de göz yummayalım” diyerek muhtarlardan destek istedi.

 

Başkan Bozbey, toplantıda muhtarların başkanlık ettiği Mahalle Komiteleri’nin daha çok çalışması gerektiğini de söyledi. Bazı mahalle komitelerinin az toplandığına dikkat çeken Bozbey, “Bu konuda hassasiyet gösterin. Tüm projeler mutlaka sizin başkanlığını yaptığınız Mahalle Komiteleri’nde tartışılacak. Projelerin Mahalle Komiteleri’nde tartışılarak karara bağlanması gerekiyor. Biz bütçeyi dahi Mahalle Komiteleri ile oluşturmak istiyoruz” diye konuştu.

 

Ürünlü’ye kent bostanları kuruluyor

Nilüfer’de farklı bir projeyi daha hayata geçirmek için çalışmalar başlattıklarını başlayan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Ürünlü Mahallesi’nde küçük ölçekli kent bostanlarının kurulacağını söyledi. Başkan Bozbey’in projeyi açıklamasının ardından Nilüfer Belediyesi Çevre ve Kırsal Alan Danışmanı Arca Atay da muhtarlara projeyi anlattı. Atay, Türkiye’de kent bostanlarının yok olmaya başladığını belirterek Ürünlü Mahallesi’nde 6 dönüm arazi üzerinde oluşturulan alanın bitmek üzere olduğunu söyledi. Atay, merkezdeki 20 mahalleye burada yer ayıracaklarını belirterek, bu alanlarda kimlerin organik tarım yapacağına da mahalle komitelerinin karar vermesini istedi.

 

Toplantıda Nilüfer Muhtarlar Derneği Başkanı Erol Yılmazer de sorunları aktardı ve görüşlerini dile getirdi. Yılmazer, Başkan Bozbey’in “mahalle komiteleri daha aktif çalışsın”  talebiyle ilgili olarak da Eylül ayı ile birlikte komitelerin daha faal olacağını söyledi.