haber

Bozbey: Toprağımıza sahip çıkmalıyız

Geleneksel ve yerel yeme biçimlerini, yerel eko sistemlerin özelliklerini korumayı teşvik eden Slow Food Hareketi’nin kuruluş yıl dönümü olan Toprak Ana Günü Nilüfer’de de kutlandı. Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi iş birliğiyle bu yıl 6'ıncısı düzenlenen Toprak Ana Günü, Görükle Mahallesi Köylü Pazarı'nda kutlandı. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp, Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Erkan Yaslıoğlu, Dumlupınar Mahalle Muhtarı Reşat Aktaş ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Yerli üreticilerin ürünlerini sattıkları Görükle Köylü Pazarı'nda, üreticilere teşekkür eden Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, toprağa sahip çıkılması gerektiğine dikkat çekti. Başkan Bozbey, "Toprağımız her geçen gün daha fazla kirleniyor. Anadolu'nun 70 sene öncesine baktığımızda birçok yer ekilebilir bir alandı. Aynı zamanda yeşil bir dokuyla sarılmış durumdaydı. Geldiğimiz noktada maalesef topraklarımızın değerini kaybettik. Özellikle son 20 yıl içerisinde GDO'lu ürünler ya da toprağı daha verimli hale getireceğiz diye kullanmış olduğumuz kimyasallar topraklarımızın çok önemli bir kısmının üretim dışı kalmasını sağlamış oldu. Toprağımızı bugün eğer bizler ektiğimiz ürünlerin karşılığında, yapılan ölçümlerde farklı materyallere rastlıyorsak müsebbibi toprağa o kimyasalları attıranlardır" diye konuştu.

 

"Artık geriye dönüş başladı" diyen Bozbey, vatandaşların doğal ürünler tüketmek istediğini söyledi. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, "Sağlıklı yaşam sürmek hepimizin hakkı. Üreticimizin artık doğal ürünlerle ya da yenilenebilir tohumlarla yapılan ürünleri pazarlarda sunmaya, tüketiciye ulaştırdıklarında daha sağlıklı bir neslin yetişeceğine inanıyoruz. Tüketicilerin bu konudaki duyarlılığı son derece önemli. Toprak Ana Günü toprağa ne kadar sahip çıkılması gereken bir anlayışı ortaya koyan bir gündür. Biz yıllarca kendi ürettiklerimizi tükettik. Nilüfer Çayı'ndan suladığımız ürünleri satmak zorunda kaldık.  Bazen, maalesef sanayinin atıklarıyla üretilen ürünleri de tükettik. Nilüfer Çayı'nın etrafındaki köylerde farklı rahatsızlıkların nüksettiğini gördük, bilinçli değildik. Toprağa ne kadar kötülük ettiğimizi şimdi daha iyi anlıyoruz. Toprağın ne kadar temiz olmasını istiyorsak, yetişecek ürünün de insan yaşamına o denli katkısı olacaktır" dedi.

 

Bozbey, "Bizim isteğimiz kırsalımızda yenilenebilir tohumlarla birlikte üretimlerin artarak devam etmesi, aynı zamanda kırsalımızın ürün çeşitliliğiyle birlikte orada ürettiklerini bu gibi pazarlarda tüketiciye sunmasını istiyoruz. Kırsaldaki insanımız ne kadar mutlu, huzurlu ve ekonomik anlamda güçlü olursa, ben inanıyorum ki yetiştirilecek olan kaliteli ve doğal ürünler herkesin yaşamına çok olumlu etkiler yapacaktır" şeklinde konuştu.

 

Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp de "Ne yazık ki bizler toprağımıza sahip çıkamıyoruz. Bugün ülkemizde toprağımızın büyük bir bölümü erozyonla denizlere akıp gidiyor, diğer bir taraftan her geçen gün çölleşme artıyor. Hal böyle iken biz, bizi doyuran, bizi besleyen ve var eden toprağımızı hunharca kullanıyoruz. Bursa'mız bundan 20 yıl önce tümüyle yeşil bir kent iken bugün o verimli topraklar üzerinde beton ve çelik yığınları görüyorsunuz. Gerçekten topraklarımız kullanılamayacak hale geliyor. İşte bu nedenle toprağımıza sahip çıkabilmek için buradayız" dedi.

 

Etkinlikte Görükle Kadın Dayanışma Derneği de katılımcılara sütlü tarhana çorbası ikramında bulundu. Başkan Bozbey, etkinliğin ardından pazarcı esnafını ziyaret etti.