haber

Bozbey: Zeytin sofranızdan eksik olmasın

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği 3. Büyükbalıklı Zeytin Festivali bu yıl da  hem tüketici ve üreticiyi bir araya getirdi, hem de katılımcılara zeytinin insan hayatındaki önemi ve değeri, düzenlenen etkinliklerle bir kez daha anlatıldı.

Büyükbalıklı’da gerçekleşen etkinliğe, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve eşi Seden Bozbey, CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Nilüfer Belediye  Başkan Yardımcıları, Nilüfer Belediye Meclisi Üyeleri, Marmarabirlik Mudanya Zeytin Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldız, Büyükbalıklı Mahalle Muhtarı Akif Cebeci ve vatandaşlar katıldı.

Festivalde konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, zeytin üretiminin desteklenmesi gerektiğini ve tüketiminin teşvikine dikkat çekti. Zeytinin insan sağlığı açısından önemine vurgu yapan Başkan Bozbey, zeytinin üretiminin de tüketiminin de teşvik edilmesi gerektiğini söyledi. Bozbey, “Zeytin üretiminde bölgenin baş tacı olan Büyükbalıklı Mahallesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

Marmarabirlik’in üretici açısından önemine de dikkat çeken Başkan Mustafa Bozbey, “7 bin üyesi bulunan ve yüz binlerce insana katkı sağlayan bu kuruma sahip çıkmalıyız” dedi.

Büyükbalıklı’da zeytinyağı sabunu üretimi olduğunu söyleyen Bozbey, “Burada zeytin yağlı sabun yapılıyor. Zeytinyağlı sabun üretimi önemli, bu üretimin devam etmesi gerekiyor” dedi.

Zeytin tüketiminin insan sağlığı açısından önemine dikkat çeken Başkan Bozbey, her gün kahvaltıda en az 20 zeytin yediğini belirterek şöyle konuştu: “Zeytin bizim özümüzdür ve onun için zeytine sahip çıkmak zorundayız. Bugün sofralarımızda yer alan  doğal gıdalardan biri olan zeytine sahip çıkmak hepimizin görevidir. Doğanın mucizesi zeytin, sofranızdan hiç eksik olmasın.”

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın kooperatifçiliğin önemine dikkat çekerek, “Başka sektörlerde olduğu gibi zeytin için de zeytin kooperatifleri olan Marmarabirlik hayati öneme sahip. Böyle örgütlü birlikler kooperatifler kar amacı gütmeden üreticiyi ayakta tutmak amacıyla adeta bir can damarı görevi görüyor. Ona göre bu tür yapılara sahip çıkmamız lazım” dedi.


49 ÜLKEYE ZEYTİN İHRACATI


Marmarabirlik Mudanya Zeytin Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldız da bu yılın zeytin üreticisi açısından bir sınav senesi olduğunu vurguladı. Konaklı Merkezi Alım Noktası’nın hayata geçirilmesinde destek olan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e teşekkür eden Yıldız, “Zeytinciliği daha iyi bir hale getirebilmek için kapasitemizi mutlaka artırmak zorundayız. Zeytin alımımızı geçen yıl 8-9 bin tonlardayken bu sene 15 bin tona çıkardık. 52 alım noktası 7 bin üyemiz var. 49 ülkeye zeytin ihracat ediyoruz. Bunu daha da arttırabilmek adına yeni bir tesise ihtiyacımız var” diye konuştu.


FESTİVALDE YARIŞMA COŞKUSU 


3. Büyükbalıklı Zeytin Festivali’nde halkın katılımıyla çeşitli yarışma ve etkinlikler düzenlendi. Büyükbalıklı sakinlerinden Halil Çakır’ın düzenlediği Zeytinyağlı sabun yapımı atölyesi büyük ilgi gördü. Şef Emre İdrisoğlu da zeytinli yemek tarifleri  verdi katılımcılara.  İdrisoğlu, Zeytinli Çökelek Salatası, Cevizli Zeytin Ezmesi ve Zeytinli Krep yaparken, aynı zamanda zeytinin sağlık açısından önemine de değindi.

Festivalde düzenlenen karikatür atölyesine katılan çocuklar da zeytinle  ilgili düşüncelerini karikatür ve resimle anlattı.

Festival kapsamında düzenlenen En Çok Zeytin Yeme Yarışması, Zeytinli Lezzetler Yarışması ve En İyi Zeytin Yetiştiriciliği Yarışması’nda da büyük heyecan yaşandı.

Jüri üyelerinin büyük titizlikle değerlendirdiği Zeytinli Lezzetler Yarışması’nda Zeytinli Mantı ile Emine Uşak birinci,  Zeytinli Avcı Böreği ile Fatma Sevim ikinci, Zeytinli Kadayıf Dolması ile de Munise Öztürk üçüncü oldu.

En İyi Zeytin Yetiştiriciliği Yarışması’nda da Emir Uşak birinci, Halil Şimşek ikinci, Engin Çakı da üçüncü oldu.

Bu yıl ilk kez düzenlenen Zeytin Yeme Yarışması da renkli anlara sahne oldu. 14 kişinin katıldığı yarışmada 90 saniyede 36 zeytin yiyen Osman Şahin birinci, Samet Aydın ikinci, Burak Şahin de üçüncü oldu.  

Dereceye girenler ödüllerini, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, eşi Seden Bozbey, CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın ve protokol üyelerinin elinden aldı.

Yarışmaların ardından Nilüfer Halk Dansları Topluluğu’nun sunduğu gösteri büyük alkış aldı. Topluluk ile birlikte halay çeken vatandaşlar büyük coşku yaşadı. Etkinliğin finalinde sahne alan Cengiz Ateş de seslendirdiği eserlerle katılanlara eğlenceli anlar yaşattı.