haber

Büyük zaferin 99. yılı Nilüfer’de coşkuyla kutlandı

Özgürlük destanının yazıldığı Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 99. yılı Nilüfer’de coşku ve gururla kutlandı. Nilüfer Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende konuşan Başkan Turgay Erdem, “30 Ağustos Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda en önemli dönemeçtir” dedi.

 

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk komutasında 26 Ağustos'ta başlayıp 30 Ağustos'ta zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin 99. yıl dönümü, Nilüfer’de törenle kutlandı. Nilüfer Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene katılım büyüktü.
Törene Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, CHP Bursa Milletvekillerive PM Üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu ile Orhan Sarıbal, CHP Bursa Milletvekilleri Yüksel Özkan ve Erkan Aydın, geçmiş dönem Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, CHP Bursa İl Sekreteri Turgut Özkan, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, İYİ Parti Nilüfer İlçe Başkanı Levent Öncü, BBP Nilüfer İlçe Başkanı Mustafa Aydın, çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi, muhtarlar ve çok sayıda Cumhuriyet sevdalısı katıldı. Çelenklerin Atatürk Anıtı’na sunulmasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, tören konuşmasına herkesin Zafer Bayramı’nı kutlayarak başladı.  30 Ağustos tarihinin Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda, en önemli dönemeç olduğuna vurgu yapan Başkan Erdem,  “Hepimizin kaderi aslında bundan tam 99 yıl önce 30 Ağustos’ta, Dumlupınar'da zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile belirlendi. Bu zaferle Kurtuluş Savaşımız başarıya ulaştı” dedi.
Dışarda emperyalizme, içerde feodalizme karşı savaş vererek çağdaş Türkiye’nin temellerini atan Mustafa Kemal’in, dünyanın en büyük devrimcisi olduğunu ifade eden Başkan Erdem konuşmasına şöyle devam etti: “Onun kurduğu bir ülkede yaşamak bizim en büyük şansımız, onun kurduğu Cumhuriyet, en büyük emanetimizdir. Büyük zaferin 99. yılında Başkumandan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi şükranla anıyoruz. Yolunuz yolumuz, bağımsızlık ruhumuz diyoruz. Dumlupınar'da tarihin akışını değiştiren cesaret ve inancın önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz. Emperyalizmin bu coğrafya üzerindeki hayallerinin sona ermediğini biliyoruz ve Cumhuriyet kazanımlarına her zaman sahip çıkacağımızı ifade ediyoruz. Büyük zaferin 99. yılında tüm ulusumuzun 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyorum.”

Başkan Erdem’in konuşmasının ardından Nilüfer Halk Dansları Topluluğu bir gösteri yaptı. Halk dansları gösterisini izleyenler Zafer Bayramı coşkusunu doyasıya yaşadı.