haber

Çanakkale ruhu Nilüfer’de yaşatıldı

Nilüfer Belediyesi, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yılında, Türk ulusunun yazdığı bu kahramanlık destanına yakışır  etkinlikler düzenledi. Cumhuriyet Meydanı’nda  düzenlenen törende, tarihin akışına farklı yön veren şehitler bir kez daha şükranla anıldı.

 

Nilüfer Belediyesi,  bu toprakları vatan yapan  “Çanakkale geçilmez”  diyen şehitlerimizi “Farklı Dünyaların Ortak Vatanı Çanakkale” sloganıyla düzenlediği  törenle andı.

 

Nilüfer Belediyesi Halk Evi önündeki Cumhuriyet Meydanı’nda, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yılında düzenlenen  etkinlikler gün boyu sürdü.


Etkinliklerin düzenlendiği  Cumhuriyet Meydanı’nda, karanfillerle oluşturulan barış simgesi içinde Çanakkale Şehitleri Abidesi’nin birebir küçültülmüş maketi halkla buluşturuldu.  Yaklaşık bir ton ağırlığında, 10 metre yüksekliğinde olan anıtın hemen önünde de şehitleri temsilen  300 çarık sergilendi.

 

Şehitlerimizin anısına künye

Çanakkale  destanının fotoğraflarla anlatıldığı açık hava sergisi de  sabah saatlerinden itibaren halka açıldı. Bursa şehitlerin isimlerinin de yer aldığı sergi büyük ilgi  gördü.

 

Öğrencilere yönelik hazırlanan ve destanın gizli kahramanlarının anlatıldığı  “Siperin Ardı Memleket” isimli çizgi roman, Uluslararası Karikatür Yarışması’nda ilk üçe giren eserlerden oluşan poster ile  Çanakkale şehitlerinin anısına hazırlanan künyeler de ücretsiz olarak gün boyu yurttaşlara dağıtıldı.


Savaştan çok barışın simgesi olan Çanakkale Deniz Zaferi’nin ruhunun yaşatıldığı Cumhuriyet Meydanı gün boyu her yaştan yurttaşın akınına uğradı. Halk, oluşturulan video kabininde Çanakkale Zaferi’ne ilişkin duygularını kameralara aktarırken, isteyenlerde bu duygularını oluşturulan anı defterinde paylaştı.

 

Saat 17.00’de de Halk Evi önünde  anma töreni düzenlendi.

 

Anma töreni düzenlendi

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediyesi Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, CHP’li milletvekili aday adayları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve tüm Belediye personelinin  yer aldığı program Fırat Emiroğlu’nun okuduğu Çanakkale Şiiri ile başladı.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey  açılış konuşmasını yaptı.

 

“ Tek Gerçek barış”

Konuşmasına Çanakkale’de destan yazan Mustafa Kemal Atatürk’ü, şehitleri ve gazileri minnetle andıklarını ve aziz hatıralarının önünde saygıyla eğildiklerini belirterek başlayan Başkan Bozbey, şöyle devam etti: “Savaşlardan yorgun düşmüş olan bir milletin, “Çanakkale Geçilmez” sözünü tarihe yazdığı bu savaş, düşmanların dost olabileceğini dünyaya gösterdi. Tarihin en kanlı savaşlarının yapıldığı, metrekareye 6 bin merminin düştüğü, on binlerce insanın yitirildiği bu savaşta, İngiliz Ordusu’nda savaşan Anzaklar ile Türk askerinin geliştirdiği dostluk, insanlığın mermilerden daha güçlü olduğunu da tarihe yazdırdı.”

Çanakkale Savaşları’nda en çok şehidin Bursa’dan verildiğini hatırlatan Bozbey, “O nedenle Bursa’da, Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı daha da anlam kazanıyor. Bu savaşı, yaşananları, tarihte yazıldığı gibi paylaşmayı, gelecek kuşaklara aktarmayı görev olarak kabul ediyoruz” dedi.

 

Cumhuriyet Meydanı’nda barış simgesi içine  kurulan Çanakkale Şehitleri Abidesi’ maketiyle dünyada  tek ve en önemli gerçeğin “barış” olması gerektiğinin bir kez daha gözler önüne serildiğini belirten Bozbey, “Emperyalist güçlerin oyunlarından uzak,  savaş ağıtlarının değil, barış türkülerinin gökyüzünde yankılandığı bir dünya özlemini” dile getirerek konuşmasını tamamladı.

 

Sivas Çiftçi Kadın Derneği Temsilcisi Demet Erdinç’in şiir okuduğu programda Nilüfer Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu da Çanakkale türküleri söyledi.