haber

Caz müziğinde kadınların yerini konuştular

Uluslararası Nilüfer Caz Tatili Festivali, usta müzisyenlerin halkla buluştuğu konserlerin yanı sıra atölye, söyleşi ve panellere de ev sahipliği yapıyor. Festival kapsamında Nilüfer Belediyesi Nazım Hikmet Kültürevi’nde “Kadın, Caz ve Müzik” konulu panel düzenlendi.

 

Müzik direktörü ve köşe yazarı Eray Aytimur’un moderatörlüğünde  gerçekleşen panelde, yazar, çevirmen ve radyo programcısı Sevin Oktay ve caz sanatçısı Şenay Lambaoğlu, kadın gözüyle caz müziğini sanat severlerle konuştu.

 

“Kadınlar caz yapabilir mi?” sorusuna cevap aranan panelde Sevin Oktay 1930’lu yıllarda cazcı kadınlar olduğunu söyledi. Oktay, “İkinci dünya savaşında herkes savaşa gidince meydan kadınlara kalmış ve ‘big band’lara bile girmişler. Trompet, saksafon, trombon, davul, bas gibi çalabildikleri tüm enstrümanları çalmışlar. Ama kadınlar hiçbir zaman kabul görmemiş. Herkes, ikinci dünya savaşından sonra aile kadını olup evlerine dönecekler diye beklemiş fakat dönmemişler. Bugün de mesela “davulcu kadın” deyince Terri Lyne Carrington gibi büyük bir cazcı var ama bu da kadınların davul çalabildiğini, çalmasının uygun olduğunu göstermiyor. Şimdilik bir istisna” şeklinde konuştu.

 

“Anne olmak ilham veriyor”

 

Şenay Lambaoğlu da bir anne olduğunu ama bunun caz tutkusunun önüne geçmediğini anlattı. Tam aksine anneliğin üretkenliğini artırdığını anlatan Lambaoğlu, “10 yaşında bir oğlum var ve ben ilk albümümü evde bulaşık yıkarken ve yemek yaparken geliştirmeye başladım. Herhalde anne olmam üretme, müzikte yaptığım işi kendi içimde organize etmemle ilgili kendime güvenimi artırdı. Bekarlık dönemim, evlilik hayatım ve sonrasındaki süreci değerlendirdiğimde en verimli zamanımın annelik sürecim olduğunu düşünüyorum. Sorumluluklarımız artıyor, gece uykusuzluklarımız artıyor, yaptığımız programlarda herhangi eksilme olmaması gerekiyor. ‘Anne oldum, kariyerim bitti’, ‘Anne oldum hayatım değişti ‘ gibi bir süreç yaşamadım. Tam tersine çocuğumun büyüdüğünü görmek bana inanılmaz cesaret ve ilham veriyor. Onunla birlikte, onun büyüdüğünü görmek, kendi hayatımla ilgili daha çok olgunlaştığımı ve aynı zamanda müziğimin de olgunlaştığını görmek beni mutlu ediyor” diye kaydetti.

 

Panelde Şenay Lambaoğlu ve Sevin Okyay katılımcıların kadın ve caza ilişkin sorularını da yanıtladı.