Spor kenti olma yolunda hızla ilerleyen Nilüfer yepyeni bir spor tesisine daha kavuştu. Nilüfer Belediyesi ve Türkiye Voleybol Federasyonu işirliğiyle yaklaşık iki yıl önce temeli atılan ve Türk Voleybolu’na yarım asırı aşkın süre emek veren emektar voleybolcu Cengiz Göllü’nün adının verildiği tesis hizmete açıldı. Düzenlenen törene Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Özkan Mutlugil, Bursa Valisi Şahabettin Harput, adı verilen emektar voleybolcu Cengiz Göllü ve ailesiyle çok sayıda protokol üyesi ve davetli katıldı. 

Açılış öncesi konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer’e mükemmel bir tesis kazandırdıkları için Türkiye Voleybol Federasyonu’na teşekkür ederek, “Bizim tahsis ettiğimiz bu alanda, dönemin Federasyon Başkanı Sayın Erol Ünal Karabıyık’la birlikte temelleri atılırken demiştim ki: “Bu tesis ile Nilüfer, Avrupa ve Dünya şampiyonlarına ev sahipliği yapacak” Ve işte aradan daha iki yıl geçmeden bu dediğimiz gerçek oldu. Salona adını veren Sayın Cengiz Göllü’ye de saygılarımı bir kez daha sunmak istiyorum. Yarım asrı geçen bir süre voleybola emek veren Cengiz Göllü, bu büyük spor adamı ve artık Nilüferli.”

Nilüfer Belediyesi olarak ilçenin dört bir yanına spor tesisi yapmaya devam ettiklerini kaydeden Başkan Bozbey, “80 kilometrelik bisiklet yollarımız, parklarımızdaki spor alanlarımız, yürüyüş yollarımız, kapalı yüzme havuzlarımızla sporu Nilüfer’in her köşesinde yapılır hale getirmeye çalışıyoruz. Bundan sonrası için de yine atletizm ve jimnastik gibi sporun ana dalları olarak nitelendirebileceğimiz alanlara yönelik projelerimiz var. Nilüfer Belediyesi olarak bizim bu kente katkımızın bu yatırımlarla kalıcı olacağına inanıyoruz,” diye konuştu. 

Törene katılan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da Bursa’nın spor yatırımlarından fazlasıyla pay alacağını belirterek, “Bursa çok güzel Avrupa standartlarında bir tesis kazandı. Voleybola büyük emek veren bir değerin isminin verilmesi de ayrıca projeye anlam katmıştır. 7 bin 500 kişilik spor salonu yine Nilüfer’de yapılıyor ve yılbaşına kadar tamamlanacak. Yine devasa bir stadyum Bursa’ya yapılıyor. Bu tesisler yapıldıkça, Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olan Bursa uluslar arası müsabakalara ev sahipliği yapacak,” diye konuştu. 

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Özkan Mutlugil de tesis hakkında bilgi vererek, desteklerinden dolayı Başkan Mustafa Bozbey’e teşekkür etti. 

Adı salona verilen Cengiz Göllü de 56 yıl boyunca voleybola hizmet ettiğini kaydederek, federasyonun kendisine yaptığı jestten dolayı çok mutlu ve gururlu olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mutlugil, Başkan Bozbey ve tesiste emeği geçenlere teşekkür plaketi verdi.

Törenin sonunda Başkan Bozbey, Bakan Kılıç ve protokol üyeleri açılış kurdelasını kesti. Açılan salon Avrupa Kadınlar Ligi mücadeleleri kapsamında Türkiye-Romanya milli maçına ev sahipliği yaptı.

Nilüfer Kent Meydanı’nın en özel parçalarından biri olan bu proje, 4 bin 500 kişilik seyirci kapasitesi sahip. Açık yüzme havuzu, 8 soyunma odası, basın fuayesi ve 75 kişilik basın toplantı odasıyla hizmet sunan tesise ek olarak, 4 adet açık plaj voleybol sahası, 4 yıldızlı otel standartlarında sporcu konaklama alanı, olimpik kondisyon merkezleri, 3 adet uluslararası delege odası, her biri 200 kişilik iki kafeterya daha eklenecek.