haber

Dağyenice nin tanıtımına kadın eli değdi

Bursa’ya kuş bakışı bir manzara sunan Dağyenice’nin nüfusu yaklaşık 350 kişiden oluşuyor. Köyde tarımın bittiğinden yakınan, Bursa Valiliği’nin Dağyenice’yi turizm merkezi yapma yönündeki çalışmalarının kendileri için bir umut oluşturduğunu ifade eden Muhtar Rıdvan Burhan, “Turizmle gelişmek istiyoruz. Kadınlarımız da kurdukları dernekle küçük çaplı da olsa turizme yönelik bir faaliyet gerçekleştiriyorlar” diye konuşuyor.  

Dağyenice Köyü Kadınları Dayanışma Derneği Başkanı Şadiye Canbaz da köylerine her açıdan katkı sunmayı planladıkları derneğin temellerinin Bursa-Eskişehir-Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) 2011 yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında “Doğancı-Dağyenice-Atlas Köy Kadınları Girişimcilik Projesi”yle atıldığını anlatıyor. Bursa’nın geçmişi 700 yıl öncesine dayanan dağ köylerinden Dağyenice’nin kadınları, proje kapsamında geçmişin motiflerini gelecekle buluştururken, aynı zamanda dernek kurma fikrinin de tohumları atılmış. 2011 yılının Kasım ayında kurulan 12 üyeli Dağyenice Köyü Kadınları Dayanışma Derneği, sponsor desteklerinin de önemli katkısıyla şu anda canla başla köyün tanıtımı, daha çok konuğun gelmesi, dolayısıyla hem köyün hem de kadınların daha çok kalkınması için çalışıyor. Dernek Başkanı Canbaz, “Amacımız köy kadınlarına girişimcilik kazandırarak ekonomik açıdan katkı sağlamak. Gelecekte dernek olarak köylünün düğününde de cenazesinde de, çocuğunun okul masraflarında da bir payımız olsun istiyoruz” diyor, “Köy yaşantısını bozmadan bu işi sürdürmek istiyoruz” diye de ekliyor. 

Geleneksel Türk konukseverliğini, eskiden köy okulu olarak kullanılan, şimdi dernek merkezi olarak değerlendirdikleri binada, kendi mutfaklarında hazırladıkları yiyecekleri tertemiz ve samimi bir sunumla gözler önüne seren kadınlar, özellikle hazırladıkları kahvaltıdan tam not alıyor. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in de kendilerine büyük destek verdiğini ifade eden Dernek Başkanı Şadiye Canbaz, “Haftanın her günü buradayız. Kahvaltıda tamamen kendi hazırladığımız yiyecekler bulunuyor. Özellikle katlama böreğimiz çok beğeniliyor. Kendi tavuklarımızın yumurtaları, kendi yaptığımız tereyağımızda pişiriliyor. Öğlen ve akşam da konuklarımız için mutfağımızda ızgaralarımız hazırlanıyor. Her öğünün kişi başı karşılığı ise sadece 13 TL” açıklamasını yapıyor. 
Başkan Şadiye Canbaz, yaklaşan ramazan için de iftar hazırlığında olduklarını vurgularken, grup halinde kendilerine konuk olmak isteyenlerin “0 532 351 31 69” numaralı telefondan rezervasyon yaptırabileceğini belirtiyor.