haber

“Dostluğun ve Sanatın Büyüsü” bu sergide

Nilüfer Belediyesi, Türk resminin iki değerli sanatçısının sergisine ev sahipliği yapıyor. Türk resim sanatında soyut anlatımın en güçlü isimlerinden biri olan ve resmin şairi olarak da tanımlanan usta sanatçı Devrim Erbil ile Tülay Tura Börtecene’nin eserlerinden seçkilerin yer aldığı “Dostluğun ve Sanatın Büyüsü” adlı resim sergisi, Nâzım Hikmet Kültürevi’nde izlenime açıldı. Sergi açılışına Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Devrim Erbil, sergi koordinatörü Aydın Ayan ile çok sayıda sanatsever katıldı.

Devrim Erbil ve Tülay Tura Börtecene, 1950’li yılların ortalarında Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki öğrencilik döneminde başlayan ve günümüze kadar devam eden mesleki dostluklarını, “Dostluğun ve Sanatın Büyüsü” sergisinde yansıtıyor. Devrim Erbil’in çizgiler ve tuşlar aracılığıyla oluşturduğu ritmik mekanları ile Tülay Tura Börtecene’nin doğaçlamanın atmosferik ve renkli dünyasını yansıttığı eserler, sanatseverlerin büyük ilgisini gördü.


BOZBEY: SANATSEVERLER BU SERGİYİ MUTLAKA GÖRMELİ


Sergi açılında konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Devrim Erbil’in yaşayan büyük bir değer olduğunu ifade etti. Geçen yıl Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği “Devrim Erbil Sempozyumu”nda usta sanatçının her yönüyle incelendiğini belirten Başkan Bozbey, “Sempozyumdan çıkan bildirileri, bir kitap haline getirdik. Devrim Erbil’i sanatın merkezi Nilüfer’de anmak, onun sempozyumunu yapmak bizim için gurur vesilesi oldu. Bu yolculuğun ardından böyle bir resim sergisine ev sahipliği yapmaktan son derece mutluyuz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Başkan Mustafa Bozbey, “Tüm sanatseverler bu sergiyi mutlaka görmeli” diyerek, sanata ilgi gösteren herkesi “Dostluğun ve Sanatın Büyüsü” adlı sergiyi izlemeye davet etti.


DEVRİM ERBİL: DOSTLUĞUN VE SANATIN BÜYÜSÜNÜ HİSSEDECEKSİNİZ


Devrim Erbil Sempozyumu için hem Nilüfer Belediyesi’ne teşekkür etmek hem de 60 yıldır süregelen Türk resminin değerli sanatçısı Tülay Tura Börtecene ile olan dostluğu yansıtmak amacıyla böyle bir sergi açtıklarını söyleyen Devrim Erbil, “Dostluğun büyüsü buradan geliyor. Sanatın büyüsü de Nilüfer Belediyesi’nin çağdaş sanata ve yaşama olan heyecanından geliyor” dedi.

Sanatseverlerin, hem kendi resimlerini hem de Tülay Tura Börtecene’nin önemli çalışmalarını gördüğünde, dostluğun ve sanatın büyüsünü hissedeceklerini ifade eden Devrim Erbil, Bursalı sanatseverlerle olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Sergide, eski ve yeni dönem çalışmalarından ve müze koleksiyonunun önemli eserlerinden seçkilerin yer aldığını ifade eden  Erbil şöyle konuştu: “Bu sergide benim değişik tekniklerle uğraşmamı değil, yağlı boyada ve tuval boyada geçirdiğim serüvenlerimi görüyorsunuz. Sergide ayrıca bir gelişim çizgisini, üslubumun özelliklerini, ritmi, ritmin taşıyıcılarını ve ikili bakışı görmeniz mümkün.”


ERBİL’İN BURSA ÇALIŞMASI DA SERGİLENİYOR


Sergide, Bursa çalışmasının da yer aldığını belirten Devrim Erbil, “Beni sadece İstanbul değil, diğer kentler de ilgilendiriyor. Bunların başında Bursa geliyor. Kendimi biraz Bursalı sayıyorum. Bursa’daki bir sergiye, Bursalılara şükran borcumu ödemek için Ulu Camii ve çevresinin yer aldığı böyle bir resim yaptım” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Devrim Erbil ile birlikte sergiyi gezerek çalışmaları tek tek inceledi. Sergide ayrıca, Nilüfer Belediyesi’nin geçen yıl düzenlediği “Devrim Erbil Sempozyumu”ndaki bildirilerin yer aldığı sempozyum kitabı da, sanatseverlere armağan edildi.

 “Dostluğun ve Sanatın Büyüsü” adlı resim sergisi, 20 Ekim tarihine kadar Nâzım Hikmet Kültürevi’nde izlenime açık kalacak.