haber

Kadın işçilere Sevgi Soysal’ın kitaplarını okudular

Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri’nin Yılın Yazarı Sevgi Sosyal projesi kapsamında düzenlediği etkinlikler büyük ilgi görüyor. Etkinlikler kapsamında fabrikalarda okumalar yapıldı. Ünver Grup ve Orjin Otomotiv çalışanları, Yılın Yazarı Sevgi Soysal projesi kapsamında düzenlenen okuma etkinliği aracılığıyla usta yazarı yakından tanıma ve iş hayatında kadınların sorunlarını yeniden tartışma olanağı buldu.

 

Kadınlarla fabrikada yapılan ilk okuma buluşmasının konuğu Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alpaslan Türkkan’dı. Türkkan, Ünver Grup çalışanlarıyla bir araya geldiği etkinlikte Sevgi Soysal’ın “Barış Adlı Çocuk” kitabından bir öyküyü emekçilerle paylaştı ve halk sağlığı, işçi sağlığı konusunda katılımcılarla söyleşti.


İkinci buluşma Prof. Dr. Kayıhan Pala’nın katılımı ile Orjin Otomotiv’de çalışan 60’tan fazla kadın işçiyle gerçekleşti. Prof. Dr. Kayıhan Pala, Sevgi Soysal’ın “Yenişehir’de Bir Öğle Vakti” romanından kısa bir pasaj okudu. Okumanın ardından Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini ve bunun özellikle de kadınların iş hayatına, iş sağlığına olan yansımalarını çalışanlarla paylaşan Pala, bu eşitsizliğin değişmesi için birlikte çalışmak gerektiğini ifade etti.   

 

Etkinliğe katkıları nedeniyle Prof. Dr. Kayıhan Pala ve Doç. Dr. Alpaslan Türkkan’a özel tasarım defter armağan edildi. Ünver Grup ve Orjin Otomotiv yetkililerine de özel teşekkür plaketi verildi.