haber

Dünya temizlik kampanyası Nilüfer’de

"Let’s Do It" (Haydi Yapalım) modeli  2012 yılı boyunca Dünya Temizliği (World Cleanup) kampanyasıyla aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülkede yaşama geçirildi.  Kampanya çerçevesinde bugüne kadar toplam 96 ülkede 115 temizlik düzenlendi ve 7 milyon gönüllü etkinliklerde yer alırken 100 bin ton atık toplandı. Kampanya Türkiye’de de İstanbul, Burdur, Bolu ve Amasya’da da uygulanırken, Bursa da bu iller arasında yerini aldı. 


BurSanat, Eğitim ve Gençlik Derneği gönüllüleri, Nilüfer Belediyesi’nin desteği ve Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyelerinin katkılarıyla kampanyayı Bursa’ya taşıdı. Proje çerçevesinde buluşan etkinlik katılımcıları Görükle’de Dumlupınar ve Sakarya mahallelerinde temizlik yaptı. 80 kişinin katıldığı “Haydi Yapalım” etkinliğinde 380 kilogram ağırlığında, 93 poşet evsel atık ve geri kazanım toplandı.

Bursanat yetkilileri temiz bir dünya için herkesin elini taşın altına koyması için bilinç artışı oluşturmayı planladıklarını ifade etti. Yetkililer Nilüfer’de atılan adımın Bursa’dan tüm ülkeye yayılması dileğinde bulundu.