haber

EFQM heyeti de “örnek ve lider” dedi

Pazartesi gününden itibaren Nilüfer Belediyesi’nde incelemelerde bulunan heyet, yorumlarını Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve belediye yöneticilerle düzenlenen kapanış toplantısında paylaştı. 

Değerlendirme heyeti adına hazırladıkları raporu açıklayan Jose-Antonio Calvo Maguregi, saha ziyaretinde bir belediyenin etkin bir şekilde nasıl yönetildiğini öğrenme olanağı bulduklarını söyledi. Nilüfer Belediyesi’nde Başkan dâhil, vatandaş odaklı çalışıldığını, Nilüfer’de yaşam standartlarının yükseltilmesi için çok yoğun bir çaba gösterildiğini gördüklerini ifade eden Maguregi, “Nilüfer Belediyesi’nin bir rol model olduğunu görüyoruz. Yasal olarak verilen hizmetlerin yanı sıra sosyal açıdan, göreviniz olmadığı halde verdiğiniz hizmetlerin sizin için çok önemli olduğunu, bu alanda Türkiye’de öncü olduğunuzu gördük,” dedi. Nilüfer Belediyesi’nin yeniliğe ve değişime açık olduğunu belirten Maguregi, “İşbirliklerinizi iyi kullanıyorsunuz ve paydaşlarınızı iyi değerlendirdiğinizi düşünüyorum. Bir çok alanda öncü olduğunuzu görebiliyoruz. Özellikle Türkiye’de başka belediyelerin ulaşamadığı alanlarda ilkleri yapan öncü bir belediyesiniz,” değerlendirmesinde bulundu. Nilüfer Belediyesi’nin Başkan’dan başlayan güçlü bir liderlik yansıttığını ifade eden değerlendirici, çalışanların motivasyonunun yüksekliğine dikkat çekerken, personelin aynı zamanda kurumda çalışmaktan gurur duyduğunu belirlediklerini ifade etti. Jose-Antonio Calvo Maguregi, “Son yıllardaki sonuçların iyiye doğru gitmesinde yönetim modelinizin de bir katkısı olduğunu düşünüyoruz. İnsan bazlı, vatandaş odaklı bir yaklaşımınız var,” dedi. Maguregi süreç ve strateji yönetimindeki süreçlerin desteklenmesi halinde sistemin başarısının garanti altına alınacağının altını çizdi. 

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de iyileştirilecek ve geliştirilecek alanlar bulunmasına rağmen Türkiye’nin olduğu gibi Avrupa’nın da öncü ve lider kurumu olmak istediklerini belirterek başladığı konuşmasında, “Biz çok dinamik bir kurumuz. Bunun en önemli faktörü çalışanlarımızın, vatandaşlarımızı mutlu etme ve gülümsetme çabalarıdır. Bunların olumlu sonuçlarını gördüğümüzde yaptığımız işin doğruluğunu anlıyoruz. Biz mükemmeli yakalamak istiyoruz. Onun için yenilikçi, kendini ve süreçlerini geliştiren bir kurum olmak zorundayız. EFQM Modelinin öngörüsü de zaten budur,” dedi. 

Başkan Bozbey, Nilüfer Belediyesi’nin konuk severliğinden etkilendiklerini belirten ikisi Türk 5 kişilik EFQM heyetine, toplantı sonrasında Nilüfer’i anımsatacak armağanlar da sundu.

Nilüfer Belediyesi kalite sürecinde; 2003 yılında “Ulusal Kalite Ödülü-Mükemmellikte Yetkinlik”, 2006 yılında “Ulusal Kalite Ödülü-Başarı Ödülü”, 2008 ve 2012 yıllarında  “Avrupa Kalite Ödülü-Finalistlik” ödüllerine layık görülmüştü. Nilüfer Belediyesi bu yıl Avrupa Kalite Ödülü’nü alırsa dünyada yerel yönetim olarak bir ilki gerçekleştirmiş olacak.