haber

Eğitim sisteminin utanç sergisi Nilüfer’de açıldı

CHP 22. ve 23. dönem Bursa Milletvekili Kemal Demirel, 18 ilde 378 köyü dolaşarak çektiği kapanan okul fotoğraflarını sergileyerek göz ardı edilen bir gerçeğe dikkatleri çekiyor. Demirel, 2011 yılından bu yana çektiği fotoğraflarla kapatılan köy okullarının yeniden açılması ve çocukların en azından ilkokulu köylerindeki okulda okumaları gerektiği mesajını veriyor.

 

Kemal Demirel, kapanan köy okullarının terk edilmiş haline ilişkin bin adet fotoğrafın yer aldığı sergiyi, Nilüfer Belediyesi Halk Evi Sanat Galerisi’nde izlenime sundu. Serginin açılışına Nilüfer Belediye Başkanvekili Pınar Göz ve çok sayıda sanatsever katıldı. Başkanvekili Pınar Göz, Kemal Demirel’i bu çok anlamlı sergisi için kutladı. Taşımalı eğitimin birçok insanı mağdur ettiğini ifade eden Göz, “Sayın Kemal Demirel’i, kapanan köy okullarına dikkat çeken bu sergisi nedeniyle kutluyorum. Taşımalı eğitim birçok öğrenciyi ve aileyi mağdur etti. Eskiden köy okulları öğrenci sayısı az da olsa açıktı ve öğrenciler zor kış şartlarında evlerini yakınındaki okulda rahatlıkla eğitim görebiliyordu. Ancak taşımalı eğitim hem öğrencilerin hem de ailelerinin hayatını zorlaştırdı. Taşımalı sistemle öğretmenler köylerden çekildi ve o okullar çürümeye terk edildi. Umuyoruz ki bu sergi amacına ulaşır ve kapanan köy okulları yeniden açılır” dedi.

 

CHP Bursa eski Milletvekili Kemal Demirel de taşımalı eğitimin getirdiği sıkıntılara dikkat çekti. Demirel,  “Dünyanın en kıymetli varlıkları çocuklarımızdır. İster köyde olsun ister kentte yaşasın nerede olursa olsun çocuklarımız en kıymetli varlıklarımızdır. Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olacak çocuklarımızın en iyi şekilde eğitimlerini sağlamak devletin görevidir. Çocuk köyde olur da başarılı olamaz diyemezsiniz. Bu çalışmalarımız devam edecek” şeklinde konuştu.

 

“Taşımalı sistem kazaları da beraberinde getiriyor”

Türkiye’de yaklaşık 900 bin öğrencinin taşımalı sistemi kullandığını da kaydeden Kemal Demirel, trafik kazalarına da dikkat çekti. Demirel, “Türkiye’de 900 bine yakın çocuk taşınıyor. Bu taşıma sisteminde 70’i aşkın çocuk trafik kazalarında hayatını kaybetti. Bunun yanı sıra ulusal bayramlarımız da köylerimizde kutlanamaz hale geldi. Maalesef 15 bin köyümüzde ne 23 Nisan var ne 19 Mayıs var. Umarım bu girişimlerimiz sonuç verir ve çocuklarımız bayramlarını doya doya kutlar ve taşımalı sistemle hayatlarını kaybetmezler” diye ifade etti.

 

Konuşmaların ardından Başkan Vekili Pınar Göz ve davetliler sergiyi gezdiler. Terk edilen köy okullarının halini gözler önüne seren sergi Nilüfer Belediyesi Halk Evi Sanat Galerisi’nde bir hafta boyunca açık kalacak.