haber

Ekolojik kentsel gelişim için uluslararası protokol imzalandı

Türkiye Belediyeler Birliği ve İsveç Bölgeler ve Yerel Yönetimler Birliği ortaklığında, İsveç Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen TUSELOG programı kapsamında 19 Türk ve 5 İsveç Belediyesi 24 ay sürecek işbirliği projelerini oluşturdular.


TUSELOG programının İzmirde yapılan açılış toplantısına katılan Mustafa Bozbey, Sürdürülebilir Ekolojik Kentsel Gelişim konusunda hazırlanan proje kapsamında başarılı bir işbirliği yapılacağına inandığını söyledi. Nilüfer Belediyesinin 2007-2011 yılında gerçekleştirilen TUSENET projesinde de İsveç Umea, Osmangazi, Yıldırım, Altındağ ve Tepebaşı Belediyeleri ile başarılı bir çalışma yaptığını ve İsveç Umea Belediyesi ile kardeş şehir olarak ortaklığı sürekli hale getirdiğini belirten Bozbey, belediyelerin başkan ve görevlilerine de teşekkürlerini iletti.

Muğla Belediye Başkanı Dr Osman Gürün, Karlstad Belediye Başkan vekili Magnus Persson, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Sezer Cihan ve Antakya Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Faik Selçuk Kızılkaya protokolü imzalarken, proje ekibine başarılar dilediler.

Nilüfer Belediyesinin içinde yer aldığı Sürdürülebilir Ekolojik Kentsel Gelişim projesi kapsamında proje ortağı belediyeler sürdürülebilir kalkınma perspektiflerine göre ekolojik bir kent planlamasının nasıl olması gerektiğini tartışarak yerelde planlanan projelerde uygulama yapmayı hedefliyor. 

TUSELOG programı kapsamında Türkiye’den 19 belediye ile İsveç’ten 5 belediye arasında oluşturulan ortaklık modülleri  için iş birliği protokolleri imzalandı. Huddinge Belediyesi ile Çorum, Manisa, Şişli ve Tarsus Belediyeleri arasında belediye hizmetlerinde verimlilik ve kalite alanında; Kalmar Belediyesi ile Giresun, Ordu, Osmangazi Belediyeleri arasında Türk İsveç cinsiyet eşitliği ağı projesi alanında; Karlstad Belediyesi ile Antakya, Gaziantep, Muğla ve Nilüfer Belediyeleri arasında sürdürülebilir ekolojik kentsel gelişim alanında, Linköping Belediyesi ile Burdur, Erzincan, Karaman ve Malatya Belediyeleri arasında biyobozunur ve geri dönüştürülebilir atıkların kaynağında ayrıştırılması konusunda farkındalığın artırılması konusunda Umea Belediyesi ile Bornova, Büyükçekmece, Karşıyaka ve Zeytinburnu Belediyeleri arasında enerji verimliliği önlemleri ve kamu farkındalığı yaratma yöntemleri konularında protokol imzalandı.