haber

Engin Alkan: Bu ortamda tiyatro ilk sığınılacak limanlardan biri

Nilüfer Belediyesi ‘Tiyatro’da iki oyun yöneten ve oyuncu olarak rol alan Engin Alkan, Türkiye’de son dönemde yaşanan olaylar nedeniyle evlerine kapananlara seslenerek, “Hayata devam etmeliyiz, dışarı çıkmalıyız. Bu ortamda tiyatro ilk sığınılacak limanlardan biri” diyerek herkesi tiyatro izlemeye çağırdı. Nilüfer Belediyesi ‘Tiyatro’da Tersine Dünya ve Şark Dişçisi oyunlarını yöneten ve Şark Dişçisi’nde başrolü oynayan ünlü oyuncu Engin Alkan, Nilüfer’de sahnelenen üç oyunun da yüzde yüz doluluk oranına ulaştığını belirtti.


2015-2016 sezonunda Nilüfer Belediyesi ‘Tiyatro’ tarafından sahnelenen Romeo ve Juliet, Şark Dişçisi ile önceki sezon başlayan bu sezonda da seyircisiyle buluşmaya devam eden Tersine Dünya oyunlarının büyük ilgi gördüğünü belirten Engin Alkan, geçen yıldan bu yana kapalı gişe oynadıklarını belirtti.

 

ALKAN: TESLİM OLMAMALIYIZ

Alkan 2017 yılının ilk dakikalarında gerçekleşen Reina saldırısının sosyal yaşamın tüm alanlarına olduğu gibi tiyatroya da yansıdığını belirterek şöyle konuştu:  “Bir yandan ülke gündemi, ekonomide yaşananlar, diğer yandan terör saldırıları, bunların tümü bir parça kan kaybetmemize neden oldu. Şu anda tehlike boyutunda değil, yine dolulukla oynanıyor oyunlarımız.  Ancak tabi İstanbul’a da baktığımızda insanların eve kapandığı, artık sosyal hayata daha az katıldığı, daha gergin günler yaşadığı bir gerçek. Oysa bizim hayatımıza devam etmemiz gerekiyor. Hayatı savunmamız, dışarı çıkmamız gerekiyor çünkü travmaları ancak böyle atlatabiliriz. Bu noktada tiyatronun ilk sığınılacak limanlardan biri olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Eğer hayatımıza devam etmezsek işte o zaman oynanan büyük oyun amacına ulaşmış olacak. Bizi hayattan ve sanattan kopardığı zaman, bizi umutsuz bıraktığı, evlerimizde başımıza gelecekleri bekler hale getirdiği zaman amacına ulaşmış olacak. Hayatı ve sanatı savunmak tüm bunlara karşı bir dirençtir. Sosyalleşmek ve her şeye rağmen umut etmek, hayal kurmak, hayatı savunmaktır. Bu büyük travmaları böyle atlatmamız gerektiğini ve teslim olmamamız gerektiğini düşünüyorum. Bursalı tiyatroseverlere seslenen Engin Alkan “Salonlardaki yerleriniz hazır. Bunlar her koşulda size umut ve hayatın zevkini veren koltuklar. Hayata sahip çıkın, yaşamaya devam” diye konuştu.

 

NİLÜFER BELEDİYESİ ‘TİYATRO’ OYUNLARINA BÜYÜK İLGİ

Nilüfer Belediyesi ‘Tiyatro’nun izleyici ile buluşturduğu oyunlar hakkında da bilgi veren, 2015-2016 sezonunda sahneye konan Orhan Kemal'in romanından uyarladığı ve yönettiği Tersine Dünya’nın 2016-2017 sezonunda da ilgi görmeye devam ettiğini belirten Alkan, yine Romeo ve Juliet ile Şark Dişçisi’nin de beğeni topladığını ifade etti.


Alkan şöyle konuştu: “Tersine Dünya Bursa’da çok büyük bir ilgiyle karşılandı. Bütün sezon kapalı gişe oynadı. Hemen arkasından sezon başında Serdar Biliş modern bir Romeo ve Juliet uyarlaması yaptı. Özellikle genç seyircilerimize çok dokundu, onları sarmaladı. Üstelik bu yıl geçen yıldan farklı olarak bir de matine ekledik. Cumartesi günleri matine uygulaması da var. Yani oyun sayımız 3’e çıktı. Arkasından bir komedi müzikal olan Şark Dişçisi ile izleyici karşısına çıktık. Aslında geleneğe yaslanmış bir oyun olsa da o da çağdaş bir oyun. İstanbul, Antalya ve Ankara’ya turne yaptık, genel anlamda çok büyük ilgi var, üstelik artarak devam eden bir ilgi. Seyirci bizden yeni projeler de bekliyor bunu bizzat bize söylüyorlar. Şu anda Nilüfer Belediyesi ‘Tiyatro’da oynayan 3 oyun var. Oyun sayısı 4’e ya da 5’e çıktığında da ilgi devam edecek gibi görünüyor.”


Tiyatroya gösterdikleri ilgi için Bursalı sanatseverlere teşekkür eden Engin Alkan, “Sadece Nilüfer’den değil. Bursa’nın her yerinden seyircimiz geliyor. Burada bu tür bir kurumsal yapıyı destekledikleri için öncelikle Nilüfer Belediyesi’ne ve sonra salonu dolduran seyircimize ve basına çok teşekkür etmek gerekiyor. Çünkü ülkenin şu koşullarında belki de tiyatro en son akla geliyor. İnsanlar yaşam gailesi içinde. Bir yandan ekonomide yaşananlar, diğer yandan terör tehdidiyle birlikte ortaya çıkan müthiş bir kutuplaşma müthiş bir kavga. Bir sistem değişikliği söz konusu. Tüm bunlara rağmen Nilüfer Belediyesi ‘Tiyatro’ olarak çok yüksek doluluklarda oynuyoruz. İlgi çekiyor oyunlarımız. Bu ilginin bu şekilde devam etmesini istiyoruz. Daha karanlık daha esmer günlerle karşılaşabiliriz. Buradan geri adım atmamak gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

ŞARK DİŞÇİSİ’NE OLUMLU TEPKİ

Özellikle Bedia Ener ile başrolünü üslendiği ve yönettiği 'Şark Dişçisi'ne gösterilen tepkiden oldukça memnun olan Engin Alkan, ilk kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda, tozlu raflardan indirip seyirci ile buluşturduğu Şark Dişçisi’ni Bursalı tiyatro meraklılarının karşısına çıkarmaya hazırlanırken nasıl bir tepkiyle karşılaşacaklarını tahmin edemediklerini belirti. Alkan, Şark Dişçisi’ne gelen tepkileri şöyle anlattı:  “Nilüfer’deki tiyatro seyircisi ilk defa bu kadar büyük bir prodüksiyonla karşılaştı. Bursalı izleyici bu üslubu sevdi. Çünkü oyunun görsellerinden de izleyenler görecektir, kabullenmesi biraz zor bir üslup. İstanbul seyircisi bunu kolaylıkla kabul etmişti. Burada biraz soru işaretiydi. ‘Acaba yadırgayacak mı Nilüfer seyircisi?’ demiştik. Böyle bir dirençle karşılaşmadık. Gerçekten olumlu tepkiler alıyoruz. Zaten bunu oyun süresince de anlayabiliyoruz. Çünkü biraz interaktif bir oyun. Doğrudan seyirciyle iletişim kurabilen bir oyun. Her oyunun sonunda ayakta alkışlanıyoruz. Rahatlıkla, ‘Evet bu oyun Nilüfer tiyatroda beğenildi, sevildi’ diyebilirim.”