haber

Etkinlik alanına çirkin saldırı

Cumhuriyetin 90’ıncı yıl dönümünün kutlanması için hazırlıklarını sürdüren Nilüfer Belediyesi, 5 bin 990 kişinin katılımıyla dünya rekoru kırılacak dev Atatürk portresinin yapılacağı alanın tahrip edilmesi kamuoyunda büyük endişe yarattı. 

Tahribatla ilgili açıklamalarda bulunan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, 29 Ekim’de oluşturulacak canlı Atatürk portresi hakkında bilgi vererek bazı kişilerin bu etkinliklere tahammülü olmadığını belirtti. Başkan Bozbey, “Maalesef akşam buna dahi tahammül edemeyen bazıları bu alana girip, hazırlanmış olan 29 Ekim saat 12.00’de başlayacak olan etkinliğin hazırlandığı bu alanda büyük tahribat yapmıştır. Tahribat yapanları kınıyorum. Bir fotoğraf çekimine dahi bu hoşgörüyü gösteremeyen insanların gerçekten toplum içerisinde sorgulanması gerekiyor. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hem kendisine hem de bıraktığı değerlere, cumhuriyete ve cumhuriyetin ilkelerine Türkiye’de doğan ve doyan herkesin sahip çıkması gerekiyor. Çünkü barışın temelleri o şekilde oluşmaktadır. Ötekileştirmeden bu ülkeyi mutlak suretle demokrasi geleneklerini yaygınlaştırarak barış içinde yaşayan ama dünyada dik duran bir ülke haline getirmek durumundayız” şeklinde konuştu.

Mihmandarımız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’tür diyen Mustafa Bozbey, “O’nun fotoğrafının, O’nun portresinin bu alanda canlı olarak çekileceği bu alan böyle bir tahribat yapılması hem bizleri, hem de kamuoyundan aldığımız izlenimler çerçevesinde herkesi üzmüştür. Bu tür insanlarımızın gerçekten bunları yapma hakkı yoktur. İnanıyoruz ki onların da niyetleri çok kötü değildir diye umuyoruz ama provokasyon olduğu elde ettiğimiz fotoğraflardan da anlaşılmaktadır. Onun için de ben tüm toplumumuzu bu hassasiyete davet ediyorum” dedi. 

Bozbey, daha sonra etkinlik alanında incelemelerde bulundu.