haber

Gençlerin kapak tasarımları ödüllendirildi

Nilüfer Belediyesi'nin Yılın Yazarı olarak belirlediği Sabahattin Ali’nin dil ve üslubu ile eserlerini derinlemesine incelemek ve bu incelemeyi farklı disiplinler aracılığı ile gerçekleştirerek, farklı okuma olanaklarına yönelmek amacıyla Bursa'daki lise öğrencilerine yönelik olarak Kitap Kapağı Tasarım Yarışması düzenlendi. Yazarın genç kuşak tarafından daha yaygın biçimde tanınmasını sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmaya 17 okuldan toplam 141 başvuru yapıldı.


Sabahattin Ali’nin “Arabalar Beş Kuruşa” , “Bir Orman Masalı” ve “Beyaz Bir Gemi” isimli üç öyküsünün genç zihinlerde yarattığı görsel algıyı yansıtan tasarımları;  Sevengül Sönmez, Erkin Keskin, Ömer Faruk Kaya, Cüneyt Şenyavaş ve Nejla Akgün’den oluşan seçici kurul değerlendirdi.  Yapılan değerlendirmede,  Sabahattin Ali’nin eserlerindeki anlatım gerçekliğini çizgiyle buluşturma gücü ve görsel olarak en iyi şekilde dile getirme becerisi dikkate alındı.  Sabahattin Ali’nin üç öyküsünden aldıkları ilhamla yapılan; fikirsel arka planı ve görsel anlatım gücü yüksek çalışmalar arasında seçim yapmakta zorlanan seçici kurul, dereceye girenleri oylama yolu ile belirledi.

Yapılan oylama sonucunda; Şehit Öğretmen Kubilay Lisesi’nden Şermin Kılıç birinci, Faik Çelik Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nden Elif Badem ikinci ve Zübeyde Hanım Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nden Enise Tosun üçüncü oldu. Necatibey Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nden Kader Atıcı'nın ise Jüri Özel Ödülü’nü almaya hak kazandığı yarışmada,  standart bir tipografi belirlenmiş ve adayların başvuruları teknik sınırlaması olmaksızın kabul edilmişti.

Dereceye girenler ödüllerini 30 Mayıs 2013 Perşembe günü saat 14.00'te Nâzım Hikmet Kültürevi'nde yapılacak törende alacak. Yılın yazarı kapsamında düzenlenen pek çok etkinliğe eşlik edecek olan söz konusu çalışmaların sergilenme tarihi ise Türkiye’nin pek çok yerinden akademisyen ve araştırmacının katılarak Sabahattin Ali’yi tartışacağı sempozyumun tarihi de olan Aralık 2013’te olacak