haber

Nilüfer’de işçi filmleri perdesi açıldı

Nilüfer Belediyesi’nin destekleriyle bu yıl yedincisi düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, Nâzım Hikmet Kültürevi’nde düzenlenen kokteyl ile başladı. Kokteyle Nilüfer Belediyesi Başkan Vekili Osman Günay, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Şazi Çavuşoğlu, TMMOB, Bursa Halkevleri ve festivale destek veren işçi sendikalarının temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. 

Kokteylin ardından yapılan festival açılışında konuşan Nilüfer Belediye Başkan Vekili Osman Günay, kurum olarak anlamlı bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan ve destek vermekten büyük gurur duyduklarını dile getirdi. Günay, “Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde bu yıl için belirlenen “özgürlük emek ister” teması da aslında hak ve özgürlüklere saldırıların arttığı bugünlerde, çok daha fazla mücadele edilmesi gerekliliğini ortaya koyuyor” dedi. 

TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu Genel Sekreteri Fikri Düşünceli ise böylesine anlamlı bir organizasyona her zaman destek vereceklerini ifade ederek, “Günümüzde işçi sınıfının yaşadıklarını ve hayatını ele alan filmlere artık pek rastlayamıyoruz. Son 7 yıldır düzenlenen bu festival sayesinde işçi kesiminin ve emeğin sesi gözler önüne serilmeye başladı. Temel amacı Türkiye ve dünyada emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini gözler önüne serme açısından önem taşıyan bu festivalin daha güçlü hale geleceğini umuyor, destek veren herkese yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından işçi sendikalarına bağlı işçiler sahneye çıkarak attıkları sloganlarla son sözü söyledi.  

Bir 12 Eylül filmi olan ve Orçun Benli’nin yönettiği Bu Son Olsun katılımcılara gösterilirken gece, Grup Düşbaz konseriyle sona erdi.  9 Kasım’a kadar sürecek ve 24 ülkeden 57 filmin yer alacağı festivale, TMMOB, Bursa Halkevleri, DİSK Birleşmiş Metal İş, DİSK Tekstil, DİSK Dev Sağlık İş, KESK Bursa Şubeler Platformu, Türk-İş Yol-İş 1 No'lu Şube, Türk-İş Petrol-İş, TÜMTİS, Bursa Tabip Odası, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Doğader de destek veren sivil toplum örgütleri arasında yer aldı. Orçun Benli, Ömer Lütfi Akad, Volkan Yosunlu başta olmak üzere, birçok yerli ve yabancı yönetmenin filmlerini, sponsorsuz ve gönüllülerin emeği ile seyirciden ücret almadan perdeye taşıyan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali'nin programı, gösterim yerleri ve söyleşi tarihleri hakkında detaylı bilgi  www.iff.org.tr adresinden edinilebilecek.