haber

Halk Kart ile Nilüfer’de yaşam standardı yükselecek

Maddi durumu yetersiz yurttaşlar kendilerine verilecek, Halk Kart ile her ay marketlerden 100 TL değerinde gıda, temizlik ve giyecek alışverişi yapabilecek.

 

 Her yönüyle fark yaratan ayrıcalıklı bir kent oluşturmak için ‘Önce insan’ felsefesiyle hareket eden Nilüfer Belediyesi, sosyal belediyecilik çalışmalarına bir yenisini ekliyor.

 

Nilüfer Belediyesi maddi durumu yetersiz olan yurttaşların yaşamına katkıda bulunmak amacıyla  “Halk Kart”ı hayata geçiriyor. Nilüferliler’in yaşam standardını yükseltecek Halk Kart’a sahip olanlar anlaşmalı marketlerde alışveriş yaparak ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Halk Kart, görme engelli bireylerin kullanımı amacıyla Braille alfabesi ile basılacak.

 

‘Destek vermekle övünmüyoruz’

Başvuruları başlayan Halk Kart ile ilgili Nilüfer Belediyesi Halk Evi’nde basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Bugün itibariyle maddi durumu yetersiz olan Nilüferliler, Halk Kart’a kavuşuyor” dedi. Başkan Bozbey, Nilüferlilerin yaşam standardını yükseltecek Halk Kart’a sahip olanların anlaşmalı marketlerde alışveriş yaparak ihtiyaçlarını karşılayabileceğini söyledi. Yapılacak değerlendirme ve incelemeler sonucunda Halk Kart verilen kişilerin kartlarına her ay 100 TL yükleneceğini kaydeden Bozbey ‘Halk Kart sahipleri, anlaşmalı marketlerden alkol ve tütün ürünleri dışında gıda, temizlik, giyim gibi ürünleri satın alabilecek” dedi.

 

Başkan Bozbey, ihtiyacı olan yurttaşlara destek vermekle övünmediklerinin de altını çizerek, “Destek verilecek kişileri azaltarak övünmenin yolunu bulmaya çalışıyoruz. Bunun yolunu bulmaya çalışan kurumuz. Bizim anlayışımız farklı” diye konuştu.

 

Projeden kimlerin yararlanabileceği hakkında detaylara da değinen Bozbey, “Nilüfer ilçesi sınırlarında yaşayan, bir meskende yaşayıp barınma durumu herhangi bir kurum tarafından karşılanmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız, bugünden itibaren Halk Kart için başvuru yapabilecek. Geçici veya sürekli bir rahatsızlığı olup çalışamayacak durumda olan kişiler de Halk Kart hizmetinden yararlanabilecek. Yurttaşlarımız, Nilüfer Belediyesi Halk Evi binasında bulunan Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Sosyal Destek Bürosu’na Halk Kart için başvuruda bulunabilir. Burada, kendilerine verilecek, Halk Kart Başvuru Formu’nu dolduracaklar. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz, 6 ayda bir, hizmet alan vatandaşlarımızla ilgili bilgilerini güncelleyecek. Barınma evi, huzur evi, sığınma evi gibi kurumlarda kalanlar bu hizmetten yararlanamayacak. Hayata geçirilen Halk Kart hizmetinden bu hafta 10 kişi yararlanıyor. İlk 6 ay için bütçemiz 500 bin TL. Bir sonraki dönemden itibaren bütçemizi de, kartın limitini de artırmayı planlıyoruz” diye kaydetti.

 

 ‘Yoksulluğa nereden baktığın önemli’

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin zengin ilçe olarak değerlendirdiği Nilüfer’e diğer ilçelere verdiği sosyal destekleri kısıtlamasına yönelik soru üzerine Başkan Bozbey, “Yoksulluğa nereden baktığın önemli. Eğer insanlara üç öğün peynir, zeytin ekmek yedirirseniz o zaman yoksulluk azalır. Yaşamsal, genel ihtiyaçlara bakarsan yoksulluğun tanımı ortaya çıkar. Bazıları peynir, ekmeğin yeterli olacağını zannederek yoksulluğu değerlendiriyor” diye konuştu.

 

Başvurular başladı

Başvuruları başlayan Halk Kart’a sahip olmak isteyen yurttaşların, Nilüfer Belediyesi Halk Evi binasında bulunan Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Sosyal Destek Bürosu’na giderek Halk Kart Başvuru Formu”nu doldurması gerekiyor. Başvuruda bulunanların form ile birlikte; “Adrese Dayalı Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği”, “Trafik Tescil Kayıt Formu”, ailede öğrenci varsa “Öğrenci Belgesi”, engeli varsa “Engelli Raporu” belgelerini de teslim etmesi gerekiyor.

 

Halk Kart verilecek kişiler,  gelir durumu, evde kişi başına düşen gelir, taşınır ve taşınmaz mal varlığı gibi kriterler incelendikten sonra belirlenecek. Nihai karar Sosyal Yardım İşleri Değerlendirme Kurulu tarafından verilecek.