haber

Hayalleri ödül getirdi

Nilüfer’de çocuklara, gençlere çevre ve doğa kavramları ile kentlilik bilincini yerleştirmek amacıyla düzenlenen resim ve şiir yarışması Konak Kültürevi’nde düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Törene Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Kaymakamı Mustafa Kılıç, Nilüfer İlçe Milli  Eğitim Müdürü Mehmet Kaya, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcıları Recep Tanlak ve Ahmet Çakıcı ile çok sayıda okul idarecisi ve öğrenci katıldı. 

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey yarışmanın önemine değinerek, “Her fırsatta sağlıklı bir kette yaşamanın önemini vurguluyoruz. Sağlıklı bir kent ise korunan bir çevreyle mümkün. Nilüfer’i gelecek nesillere sağlıklı ve yeşil bir kent olarak devretmek de en önemli hedefimiz. Doğanın bize sunduğu hiçbir değeri hoyratça, hesapsızca yağmalamaya hakkımız yok. Bu yarışmayla çocuklarımızın çevre üzerine düşünmesine, üretmelerine katkıda bulunuyoruz,” dedi. 

Nilüfer Kayamakamı Mustafa Kılıç ise Bursa’nın coğrafik yapısına dikkati çekerek, “Bursa Türkiye’de ender özelliklere sahip bir şehir. Bursa’nın bu güzelliklerine sahip çıkmamız için doğa ve çevreye karşı hepimiz duyarlı olmalıyız. Yerel yönetimlerimiz Bursa için birçok çalışma yapıyor. Geleceğimizi emanet edeceğimiz yarının büyükleri de bu çalışmalara katkı koymalı,” diye konuştu.

Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kaya, “Sağlıklı bir hayat için çevre ve doğanın temiz olması gerekir. Sağlıklı bir hayat sürebilmek için çevreyi koruma adına gereken sorumluluğu göstermek gerekir. İnsan bazen teknoloji ilerledikçe bazı sorumlulukları görmezden gelebiliyor. Doğal dengeyi bozmamak adına gereken duyarlılık adına bu tür etkinlikler çok önem arz ediyor. Yarının gençleri olarak sizlerin bu tür çalışmalara sahip çıkmasını arzu ediyorum,” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından ödül törenine geçilirken, resim dalında birinci Fethiye Ortaokulu’ndan Hilal Zorlu, ikinci Duyum İşitme Engelliler Okulu’ndan Naziye Güleç, üçüncü de yine aynı okuldan Sevda Aydın oldu. Bu dalda mansiyonlar ise şöyle belirlendi: Özel Çakır İ.Ö.O.’dan Başak Özsaraç, NOSAB Ortaokulu’ndan Nazlıcan Öztürk ve Duyum İşitme Engiller Okulu’ndan Filiz Erez.

Şiir yarışmasında birinciliği Bursa Özel Final Okulu’ndan Ece Gümüşboğa, ikinciliği Feriha Uyar Kız Teknik Meslek Lisesi’nden Zehra Kuşbazoğlu, üçüncülüğü de yine aynı okuldan Feride Karabulut elde etti. 

Bu dalda mansiyon ödüllerini aynı okuldan, Feriha Uyar Kız Tek. Meslek Lisesi’nden Elif Değerli, Şehnaznur Sevinç ve Esra Yanık paylaştı. Yarışmada dereceye girenler plaket ve para ile ödüllendirilirken, tören sonunda protokol üyeleri ve katılımcılar ortaya çıkan eserleri düzenlenen sergide inceledi. Dereceye giren resim ve şiirler kitap haline getirilerek Nilüfer’deki okullara dağıtılacak.