haber

İranlı yönetmen Bursalı izleyicisiyle buluştu

Aykırı Sinema Derneği’nin, Nilüfer Belediyesi, Alliance Française Bursa, Antalya Sinema Derneği, Bursa Türk Fransız Kültür Derneği, Consulate General of Sweden İstanbul, Goethe-Institut İstanbul, Institut Français, Koza, Tarabya KA ve Swedish Institute destekleriyle gerçekleştirdiği  Bursa Uluslararası Film Günleri’nin kapanışı, İranlı yönetmen Ayat Najafi’nin “Ülkesiz Şarkılar” film gösterimi ve söyleşisiyle  yapıldı.

 

Sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği film gösteriminin ardından yönetmen Ayat Najafi, katılımcılarla söyleşi gerçekleştirdi. Yoğun ilgi gören söyleşide, yönetmen Najafi,  2014’de Montréal Film Festivali ve 2017 Almanya Film Ödülleri’nde ‘En İyi Belgesel’ ödülleri ile 2015 yılında da İnsan Hakları İzleme Örgütü Uluslararası Film Festivali ödülünü kazanan Ülkesiz Şarkılar filminin çekim hikayesini paylaştı.

 

Ayat Najafi, yasakların, ülke adlarıyla örgütlenmiş sınırları her zaman olduğunu belirterek, “İran, kadınların şarkılarına yasak koymuş bu ülkelerden biri. Kadınların solist olarak erkek dinleyicilerin önünde şarkı söylemesi yasak. ‘Ülkesiz Şarkılar’ filmiyle, İran’da, 1979’dan beri kadınlara konmuş bu yasağı aşma mücadelelerini anlatmaya çalıştım” dedi. Söyleşinin sonunda yönetmen Ayat Najafi ve Bursa Uluslararası Film Günleri’ne destek veren kurumlara plaketleri verildi.