Nilüfer Belediyesi tarafından geleneksel olarak Misi’de düzenlenen 9. Yerel Lezzetler Şenliği’ binlerce Bursalının katılımıyla gerçekleştirilirken, şenlikte yarışan yöresel lezzetlerin tadı da damaklarda kaldı. Büyük ilgi gören şenliğe Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa CHP İl Başkanı Metin Çelik, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin’in yanı sıra Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları Yalçın Işıkyıldız, Adil Kayaoğlu, Başkan Danışmanı Ali Karamık, meclis üyeleri ve çok sayıda daire amiriyle davetli katıldı. Havanın da güzel olmasını fırsat bilen vatandaşlar geldikleri Misi’de kurulan tezgâhlardan alışveriş yaparak hem ihtiyaçlarını giderdi hem de günün tadını çıkarttı.

 

Misi Yerel Lezzetler Şenliği’ne yemek tarifleriyle kadınların yakından tanıdığı yemek yazarı ve TV Programcısı Elif Korkmazel, yemek yapmanın inceliklerini şenliğe katılan kadınlarla paylaştı. Erişte ve ekmek atölyesinin de yapıldığı etkinlikte kadınlar hünerlerini sergiledi. Şenliğin en lezzetli anı ise yemek yarışması oldu. Kadın dernekleri ve bireysel yarışmacıların katıldığı yarışmada birçok yemek ve tatlı görücüye çıktı. Başkan Mustafa Bozbey ve Elif Korkmazel’in de yer aldığı jüri bir birinden farklı lezzetlerin tadına bakarken seçim yapmakta bir hayli zorlandı. Yarışmada Misili kadınlar arasında Enise Demir birinci olurken, Ceren Zambak ikinci, Asuman İpekkesen de üçüncü oldu. Kadın derneklerinin de yöresel lezzetleriyle birbirleriyle kıyasıya mücadele ettiği yarışmada ise Çalı Kadın Dayanışma Derneği hazırladığı yemekle birinci, Özlüce Kadın Dayanışma Derneği de ikinci, Görükle Kadın Dayanışma Derneği de üçüncü oldu.

 

Başkan Bozbey bulaşık yıkadı

Kadınların yemek yarışmasının ardından düzenlenen erkekler arası bulaşık yıkama yarışması da renkli görüntülere sahne oldu. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Başkan Yardımcısı Yalçın Işıkyıldız, Meclis Üyesi Fırat Emiroğlu ve Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü Berhan Soner de bulaşık yıkayarak yarışmacılara destek verdi. Renkli görüntülerin ortaya çıktığı yarışmada Cevdet Sevim ve Ahmet Demir dereceye giren isimler oldu. Yarışmada birinci olan isime Bursa’daki özel bir otelde iş istihdam sözü verildi.

Şenlik daha sonra Roman Orkestrası’nın konseri ve Nilüfer Halk Dansları Ekipleri’nin gösterisiyle devam etti.

 

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Bu yıl 9’uncusunu gerçekleştirdiğimiz ve Misi’nin tanıtılması için çok önemli katkısı olan Yerel Lezzetler Şenliğimiz yine büyük ilgi gördü. Burcu Güneş konseriyle başlayan şenliğimiz, Elif Korkmazel’in yemek atölyesiyle devam etti. Ardından Misili kadınlarımızın artık dillere destan olan lezzetleri yarıştı. Bize de erkekler olarak, o lezzetlerin keyfini çıkarmak ve bulaşıkları yıkamak düştü. Ben tüm yarışmacılarımıza şenliğimize kattıkları değer için gönülden teşekkür ediyorum.

 

Belediyemizin önümüzdeki günlerde yapacağı düzenlemelerle bu bölgeye yeni bir çehre kazandıracağız. İnanıyorum ki Misi çok yakın bir zamanda Bursa’da turizmin göz bebeği olacak,” dedi.

 

Burcu Güneş coşturdu

Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Misi Yerel Lezzetler Şenliği kapsamında sahne alan pop müziğinin sevilen sesi Burcu Güneş keyifli bir geceye imza attı. İki saat süren konser boyunca sevilen şarkılarını seslendiren ünlü sanatçı sergilediği danslarla da beğeni topladı. Güneş’e konser sonunda Başkan Mustafa Bozbey çiçek vererek performansından dolayı kutladı.